123RF

Przełom w leczeniu astmy i POChP

Udostępnij:

Wyniki badania benralizumabu, opublikowane na łamach czasopisma „Lancet Respiratory Medicine” mogą być „przełomowe” dla milionów ludzi na całym świecie – twierdzą jego autorzy, przekonując, że podawanie pacjentom leku w formie zastrzyków jest skuteczniejsze niż obecne leczenie tabletkami sterydowymi i zmniejsza potrzebę dalszej terapii o 30 proc.

Skuteczniejszy niż sterydy

Wyniki badania benralizumabu mogą okazać się przełomowe dla milionów osób na całym świecie cierpiących na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Benralizumab to przeciwciało monoklonalne, które atakuje określone białe krwinki, zwane eozynofilami, w celu zmniejszenia stanu zapalnego płuc. Jest stosowane jako powtarzane leczenie ciężkiej astmy w niskiej dawce, ale badanie wykazało, że wyższa dawka pojedyncza może być bardzo skuteczna, jeśli zostanie wstrzyknięta w momencie zaostrzenia.

Kierująca badaniem prof. Mona Bafadhel z King's College London stwierdziła, że jego wyniki mogą być przełomowe dla osób z astmą i POChP.

– Leczenie zaostrzeń astmy i POChP nie zmieniło się od 50 lat, mimo że powoduje łącznie 3,8 mln zgonów rocznie na całym świecie. Benralizumab to bezpieczny i skuteczny lek, który jest już stosowany w leczeniu ciężkiej astmy. Stosowaliśmy go w inny sposób – w momencie zaostrzenia – aby pokazać, że jest skuteczniejszy niż tabletki sterydowe, które są obecnie jedynym dostępnym leczeniem – powiedziała prof. Bafadhel.

Przebadano trzy grupy pacjentów

W badaniu wzięło udział 158 osób, które potrzebowały pomocy medycznej na ostrym dyżurze z powodu ataku astmy lub POChP. U pacjentów wykonano szybkie badanie krwi, aby sprawdzić, jaki rodzaj ataku mają. Osoby cierpiące na zaostrzenie eozynofilowe kwalifikowały się do leczenia.

Według naukowców około 50 proc. ataków astmy to zaostrzenia eozynofilowe, podobnie jak 30 proc. ataków POChP.

Badanie, któremu przewodził King's College, a które przeprowadzono w szpitalach Uniwersytetu Oksfordzkiego, NHS Foundation Trust oraz Guy's i St Thomas' NHS Foundation Trust, objęło pacjentów losowo podzielonych na trzy grupy.

Jedna grupa otrzymała zastrzyk benralizumabu i tabletki pozorowane, druga – standardową opiekę sterydów prednizolonu, 30 mg dziennie przez pięć dni i zastrzyk pozorowany, a trzecia – zastrzyk benralizumabu i sterydy.

Po 28 dniach stwierdzono, że objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel, świszczący oddech, duszność i plwocina, były łagodniejsze u osób przyjmujących benralizumab. Po 90 dniach w grupie przyjmującej ten lek było cztery razy mniej osób, u których leczenie zakończyło się niepowodzeniem, w porównaniu z osobami przyjmującymi sterydy.

Leczenie zastrzykiem benralizumabu również trwało dłużej, zanim zawiodło, co oznaczało mniej wizyt u lekarza rodzinnego lub w szpitalu dla pacjentów, powiedzieli badacze. Ponadto ludzie zgłaszali również lepszą jakość życia w nowym schemacie.

W kontrze do skutków ubocznych sterydów

Naukowcy stwierdzili, że sterydy mogą mieć poważne skutki uboczne, takie jak zwiększone ryzyko cukrzycy i osteoporozy, co oznacza, że przejście na benralizumab może przynieść ogromne korzyści.

Benralizumab potencjalnie można również bezpiecznie podawać w domu lub w gabinecie lekarza rodzinnego, a także na ostrym dyżurze, ocenili. AstraZeneca dostarczyła lek na potrzeby badania i je sfinansowała, ale nie miała żadnego wkładu w projekt, jego dostarczanie, analizę ani interpretację.

– Nasze badanie daje ogromne nadzieje na poprawę leczenia astmy i POChP. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, ale jej leczenie tkwi w XX wieku. Musimy zapewnić tym pacjentom opcje ratujące życie, zanim skończy się ich czas – stwierdził dr Sanjay Ramakrishnan, starszy wykładowca kliniczny na Uniwersytecie Australii Zachodniej.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.