123RF

Psychoterapia dwudziestą specjalizacją w dziedzinach medycznych

Udostępnij:
Psychoterapia jako specjalizacja w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia właśnie zaczyna obowiązywać na rynku świadczeń medycznych. O uzyskanie tytułu specjalisty z psychoterapii będą mogli ubiegać się – po przejściu szkolenia – między innymi lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, absolwenci psychologii i pedagogiki.
Rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia obowiązuje od dnia po ogłoszeniu, czyli 24 czerwca.

Specjalizacja nie tylko dla lekarzy i pielęgniarek
Rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 czerwca 2023 r. do listy specjalizacji mających zastosowanie w ochronie zdrowia dopisano psychoterapię, nadając jej kod 044.

Kody specjalizacji umożliwiają wyszukanie danej dziedziny w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

Zgodnie z rozporządzeniem o specjalizację tę – w ramach kształcenia podyplomowego – będą mogły ubiegać się osoby, które uzyskały tytuł magistra po ukończeniu studiów na kierunkach:
– lekarskim,
– lekarsko-dentystycznym,
– pielęgniarstwa,
– położnictwa,
– psychologii,
– pedagogiki,
– pracy socjalnej,
– socjologii,
– resocjalizacji,
– nauk o rodzinie.

Czym zajmą się specjaliści psychoterapeuci?
Osoba posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii będzie przygotowana do
prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych i związanych z nimi zaburzeń somatycznych.

Adresatem tych oddziaływań́ będą pacjenci pełnoletni, u których rozpoznanie i przyczyny powstania objawów zaburzeń psychicznych uzasadniają̨ – zgodnie ze współczesną̨ wiedzą o etiopatogenezie – zastosowanie psychoterapii.

Posiadane umiejętności umożliwią m.in. rozpoznawanie objawów zaburzeń psychicznych i
diagnozowanie potrzeb terapeutycznych w tym zakresie, wypracowanie u pacjentów umiejętności przezwyciężania kryzysów psychicznych oraz zmiany sposobów przeżywania, poznawania i zachowania, monitorowanie postępów w procesie terapii, a przede wszystkim nawiązywanie relacji psychoterapeutycznej niezbędnej do wytworzenia i podtrzymania u pacjenta woli współpracy i zaangażowania w terapię.

Szkolenie specjalizacyjne będzie prowadzone w jednostkach akredytowanych, na podstawie programu specjalizacji zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Udostępniamy rozporządzenie w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.