RPO do MON: ujawnianie danych o zdrowiu żołnierza jest niedopuszczalne

Udostępnij:
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra obrony narodowej w związku ze zgłoszeniem od żołnierza, którego dane o chorobie zostały upublicznione. W wyniku tego żołnierz zrezygnował ze służby.
- Do RPO z prośbą o pomoc zwrócił się żołnierz, u którego zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Przełożeni zgodnie z instrukcją Departamentu Kadr MON umieścili informację o podmiocie wystawiającym zwolnienie lekarskie w treści rozkazu dziennego. Po upublicznieniu w jednostce wojskowej nazwy szpitala psychiatrycznego, w którym się leczył, jego żona otrzymała od wspólnych znajomych i współpracowników męża telefony z zapytaniami o jego stan zdrowia, czy został odwieziony do szpitala w kaftanie bezpieczeństwa czy dotarł do niego sam – opisuje Adam Bodnar.

Rzecznik prosi ministra obrony narodowej o zbadanie tej sprawy i odniesienie się, w jaki sposób przetwarzane są tzw. wrażliwe dane, m.in. te ujawniające stan zdrowia żołnierzy.

W opinii rzecznika, „wyszczególnianie w rozkazie dziennym treści zaświadczenia lekarskiego, w tym w szczególności nazwy placówki specjalistycznej, w której leczony jest żołnierz wydaje się wątpliwe z punktu widzenia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 922), a w szczególności przesłanek dopuszczających przetwarzanie tzw. danych wrażliwych, do których zalicza się m.in. dane ujawniające stan zdrowia”.

RPO zwraca uwagę, że ujawnienie bądź upublicznienie informacji o stanie zdrowia żołnierza może narazić go i jego bliskich na trudne do przewidzenia problemy. Stwarza ponadto możliwość nadużyć czy dyskryminacji żołnierza ze względu na stan zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.