Racibórz dołącza do Sieci Życia na Śląsku

Udostępnij:
Raciborskie Centrum Medyczne włączyło się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej Lifenet. Dzięki uruchomieniu Medycznej Stacji Odbiorczej oraz specjalnie wyposażonym karetkom, pomoc niesiona osobom z zawałem serca będzie skuteczniejsza. System swoim zasięgiem objął obszar powiatu raciborskiego oraz wodzisławskiego w województwie śląskim.
„System LIFENET umożliwia transmisję zapisu EKG z domu pacjenta do naszego ośrodka kardiologii, gdzie specjaliści kardiolodzy oceniają zapis decydując o przyjęciu pacjenta na oddział kardiologii do leczenia inwazyjnego” – mówi Roman Gnot, Prezes Raciborskiego Centrum Medycznego. „Całą filozofią i jednocześnie zaletą systemu jest skrócenie czasu od wystąpienia bólu wieńcowego do interwencji kardiologa inwazyjnego co przedkłada się na rokowanie pacjenta, a często wręcz ratuje życie” – podkreśla.

Wykonanie EKG w karetce i przesłanie wyników do lekarza dyżurującego trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na szybką reakcję ratowników medycznych i lekarzy. Ratownicy mogą już na tym etapie podać odpowiednie leki, a równocześnie chory może być bezpośrednio przetransportowany do ośrodka specjalistycznego, z pominięciem wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym.

„W skład systemu LIFENET wchodzi defibrylator LIFEPAK wyposażony w moduły do teletransmisji danych. Dane odbiera MSO (Medyczna Stacja Odbiorcza), czyli specjalny komputer znajdujący się w pracowni hemodynamiki, z zainstalowanym oprogramowaniem umożliwiającym odbiór i archiwizację danych.” – mówi Marek Kordasiewicz, z z Physio-Control, działu Medtronic Poland.

System telemedycyny LIFENET działa już prawie w całym kraju. W trybie całodobowym pracuje ponad 50 MSO, a transmitować do nich mogą defibrylatory z ponad 41% z karetek zakontraktowanych przez NFZ oraz z ponad 80 SOR-ów. Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce pod względem wykorzystania telemedycyny w ochronie zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.