Lewica

Rada Krajowa Nowej Lewicy jednogłośnie za umową koalicyjną

Udostępnij:
– Jest uchwała dotycząca zawarcia umowy z Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą w sprawie utworzenia wspólnego rządu – poinformował współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. W tle deklaracja w sprawie projektów ustaw dotyczących prawa do legalnej aborcji oraz dekryminalizacji pomocy w przerywaniu ciąży.
W niedzielne południe 12 listopada zebrała się Rada Krajowa Nowej Lewicy. Tuż po jej posiedzeniu Włodzimierz Czarzasty poinformował, że podjęła ona uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia powyborczego w celu utworzenia wspólnego rządu. Akceptacja dotyczy umowy koalicyjnej zawartej przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę, którą liderzy wszystkich formacji parafowali 10 listopada.

Nowa Lewica jednogłośnie poparła umowę koalicyjną
Czarzasty dodał, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Za uchwałą głosowało 140 członków rady, nikt nie był przeciwny.

– Uważamy, że wejście polskiej Lewicy do parlamentu i możliwość współtworzenia przez nią rządu oraz wzięcia odpowiedzialności za Polskę i sytuację w naszym kraju jest rzeczą dla nas najważniejszą. Dlatego podchodzimy do tych wyzwań w sposób bardzo odpowiedzialny i przedstawiłem państwu jednomyślnie przyjęta uchwałę – powiedział Czarzasty.

W posiedzeniu uczestniczyli także współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Dwa projekty zdrowotne
Robert Biedroń poinformował, że podczas posiedzenia rady przyjęto również drugą uchwałę, gdzie jego formacja uznaje treść parafowanej przez liderów umowy koalicyjnej za niezbędne minimum programowe, którego uzgodnienie umożliwi naprawę ustroju państwa i odnowę polskiej demokracji, a także zobowiązuje parlamentarzystów do realizacji programu wyborczego.

– Szczególny nacisk kładziemy na sześć filarów programowych, czyli prawa kobiet, świeckie państwo, mieszkalnictwo praca, usługi publiczne i polityka senioralna, które były trzonem naszej kampanii – mówił Biedroń, dodając, że „filary te powinny być realizowane poprzez złożenie odpowiednich projektów ustaw”.

Będzie projektu ustawy w sprawie prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji
Biedroń wskazał, że parlamentarzyści Nowej Lewicy zostali też zobowiązani do złożenia projektu ustawy gwarantującej Polkom prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji do dwunastego tygodnia ciąży oraz projektu ustawy dekryminalizującej pomoc w przerywaniu ciąży. Zapowiedział, że w przyszłym rządzie jego formacja będzie pilnowała między innymi kwestii zapewnienia opieki psychologicznej dla uczniów w każdej szkole, zniesienia przez Narodowy Fundusz Zdrowia limitu świadczeń.

Projekt dotyczący przerywania ciąży na pierwszym posiedzeniu Sejmu
Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreślała, że jej ugrupowanie do umowy koalicyjnej wniosło dofinansowanie zabiegów in vitro, zwiększenie budżetu Państwowej Inspekcji Pracy i budowę tanich mieszkań na wynajem.

Przypomniała, że Lewica ma przygotowane projekty ustaw w sprawie likwidacji klauzuli sumienia czy finansowania Kościołów, co miałoby pomóc w oddzieleniu państwa od Kościoła.

– Jesteśmy wytrwali, jesteśmy zdeterminowani, zrobimy wszystko, żeby postulaty lewicowe, postępowe były na agendzie i zostały wprowadzone w życie – przekonywała Scheuring-Wielgus.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała także, że projekty dotyczące przerywania ciąży zostaną złożone w Sejmie 13 listopada, na pierwszym posiedzeniu izby.

– To będzie pierwszy krok. Następne to walka i zabieganie o to, żeby uzyskały one parlamentarną większość – mówiła.

Przeczytaj także: „Oddłużenie szpitali – opinie” i „Umowa koalicyjna podpisana – co o zdrowiu?”.

Wszystkie materiały z cyklu „Zdrowie po wyborach” są dostępne po kliknięciu w poniższy baner.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.