Rada (dla) Ministrów

Udostępnij:
„Zdrowie dla gospodarki” – to motto tegorocznego Forum Ochrony Zdrowia odbywającego się podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy (4–6 września). Ochrona zdrowia jest ważną częścią gospodarki europejskiej, wpływa na jej potencjał i rzeczywistą siłę. Na system ochrony zdrowia należy patrzeć zarówno z perspektywy społecznej, medycznej, jak i ekonomicznej. Właściwe inwestowanie w zdrowie to niezbędny element sukcesu gospodarczego.
Tematyka III Forum Ochrony Zdrowia koncentruje się na wyzwaniach, od których zależy przyszłość polskiego i europejskiego systemu ochrony zdrowia. Eksperci są zgodni, że będziemy stosować coraz nowocześniejsze, drogie technologie medyczne, ale dzięki nim możliwe stanie się uzyskanie lepszych efektów leczniczych, a to w konsekwencji przyniesie oszczędności. Nadal jednak otwartym problemem pozostają źródła finansowania. W zeszłym roku podczas zorganizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich II Forum Innowacji uczestnicy debaty dotyczącej nowych technologii w medycynie wskazywali na konieczność współpracy pomiędzy nauką i biznesem, gdyż koszty innowacji w medycynie są ogromne.

Inwestycje
Inwestycje w zdrowie społeczeństw w kontekście makroekonomicznym są jednym z czynników wzrostu gospodarczego, umożliwiają na przykład podniesienie wieku emerytalnego. Według ekspertów nakłady na ochronę zdrowia w Polsce, podobnie jak w innych państwach zachodnich, systematycznie będą się zwiększały, a przemysł medyczny może się stać motorem wzrostu gospodarczego i innowacyjności, tak jak już dziś dzieje się to w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na problemy demograficzne, oczekiwania pacjentów oraz koszty dostępu do najnowszych technologii medycznych systemy ochrony zdrowia podlegają ciągłym zmianom i przekształceniom. Szerokie podjęcie tematyki ochrony zdrowia w takcie forum w Krynicy Zdroju nie może dziwić, gdyż na tę właśnie dziedzinę przypada około 10 proc. gospodarki krajowej. Projektowanie zrównoważonego rozwoju ochrony zdrowia w Europie w zakresie medycyny naprawczej oraz zdrowia publicznego wymaga zaangażowania i dialogu praktycznie wszystkich ministerstw oraz świata medycznego i przemysłu. Wpisanie forum w program Forum Ekonomicznego sprawia, że stanowi ono platformę dyskusji najważniejszych osób ze wszystkich środowisk zainteresowanych stanem i perspektywami zmian w ochronie zdrowia w Europie.

Państwo i zdrowie
W ubiegłym roku goście forum szukali odpowiedzi na fundamentalne pytanie: „Ile państwa, ile rynku w ochronie zdrowia?”. Co ciekawe, problem ten nie był rozpatrywany w kontekście rywalizacji sektora prywatnego z publicznym. Uczestniczący w debacie koncentrowali się na wypracowaniu modelu współpracy państwa z rynkiem w jego poszczególnych sektorach, w zakresie finansowania ochrony zdrowia, w przemyśle farmaceutycznym, który w większości znajduje się w rękach prywatnych, ale jako branża strategiczna potrzebuje wsparcia państwa. Dużo uwagi poświęcono partnerstwu publiczno-prywatnemu, które zdaniem uczestników, może być kluczem do reformy całego systemu. Podkreślano także, że tylko bezpieczne, stałe otoczenie prawne i przejrzyste regulacje pozwolą wykorzystać potencjał inwestycyjny ochrony zdrowia.

Debata
W tegorocznym programie Forum Ochrony Zdrowia planowana jest sesja plenarna z udziałem ministrów zdrowia państw Unii Europejskiej i dziesięć tematycznych paneli dyskusyjnych, w tym „Inwestycja w zdrowie publiczne – oszczędność dla państwa”, „Stan obecny i docelowy systemu refundacji leków”, „Poziom i źródła finansowania ochrony zdrowia” oraz „Zdrowie publiczne – wyzwanie międzyresortowe”. Na kształt programu merytorycznego wpływa rada programowa, w której skład weszli m.in. Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia; Jakub Szulc, poseł na Sejm, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Maciej Piróg, społeczny doradca prezydenta; prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia; Marek Balicki, były minister zdrowia, dyrektor Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej; Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej; prof. Leszek Bryniarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Maciej Bogucki, przewodniczący rady programowej Forum Ochrony Zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.