Raka stercza nie trzeba się wstydzić – trzecia edycja spotkań edukacyjnych w ramach kampanii „Męska Sprawa”

Udostępnij:
22 września (sobota) o godz. 9.00 w VigorMed przy ul. Kiepury 12 w Lesznie oraz 26 września (środa) o godz. 11.00 w Bibliotece przy Klinice Urologii w Szpitalu Świętej Rodziny przy ul. Jarochowskiego 18, w ramach trzeciej edycji kampanii „Męska Sprawa”, odbędą się spotkania edukacyjne dla pacjentów chorujących lub zagrożonych zachorowaniem na raka prostaty. Zapraszamy na nie także rodziny chorych mężczyzn i ich osoby bliskie, które pełnią niezmiernie ważną rolę w procesie diagnostyczno – terapeutycznym, będąc blisko chorych, pomagając im w radzeniu sobie w chorobie, wspierając w wielu trudnych chwilach.
Rak prostaty nadal zaliczany jest do jednego z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród mężczyzn. Aktualnie rocznie zachorowuje na niego ponad 9 tys. Polaków. Warunkiem poprawy obecnej sytuacji epidemiologicznej jest nie tylko nieustana popularyzacja wiedzy nt. choroby w społeczeństwie, czy edukacja na temat właściwego rozpoznania pierwszych symptomów choroby, ale przede wszystkim gotowość do mówienia o swojej chorobie najbliższym i zerwanie z wewnętrznymi barierami czy wstydem, które powodują, że rak prostaty jest tematem tabu.
Doskonale wiedzą o tym uczestnicy spotkań edukacyjnych organizowanych w ramach kampanii „Męska Sprawa”. W ubiegłych latach w spotkaniach uczestniczyło łącznie ok. 2 800 osób. Obecnie rozpoczęła się, kolejna już, III edycja. Wzorem poprzednich lat, także w tym roku pacjenci chorzy na raka stercza (prostaty), osoby zagrożone zachorowaniem oraz ich najbliżsi będą mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach edukacyjnych. Dodatkowo będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad specjalisty dotyczących profilaktyki, objawów i leczenia raka gruczołu krokowego oraz konsultacji
z pielęgniarkami, które mają wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami urologicznymi. „Dostęp do kompleksowej, rzetelnej wiedzy na temat choroby w połączeniu ze wsparciem psychologicznym najbliższych stanowią najważniejszy element procesu terapii, gdyż przyczyniają się do wzrostu świadomości chorego. Ma to zasadniczy wpływ na sukces prowadzonej terapii oraz podniesienie jakości życia chorego – podsumował prof. Marek Sosnowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Szczególnie istotnym czynnikiem, mającym wpływ na powodzenie terapii, jest wsparcie osób najbliższych. Dlatego też bardzo ważną rolę wspierająco – motywującą do wykonywania badań kontrolnych mogą odegrać partnerki życiowe mężczyzn. Zachęcenie do wizyty u lekarza nie jest łatwym zadaniem, jednak kobieca umiejętność przekonywania i determinacja w dążeniu do celu mogą skutecznie zmotywować mężczyzn do umówienia się na wizytę kontrolną i dbania o własne zdrowie.
Spotkania edukacyjne są doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy nt. choroby, konieczności wykonywania badań profilaktycznych, przeciwdziałania odległym skutkom schorzenia oraz do poznania innych osób zmagających się z chorobą i wymiany doświadczeń.

Informacje na temat spotkań edukacyjnych można znaleźć na plakatach informacyjnych w ośrodkach edukacyjnych przy poradniach urologicznych, a także na stronie internetowej www.gladiator-prostata.pl w zakładce „Kampania Męska Sprawa”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.