123RF

Receptomaty z blokadą nie tylko na marihuanę i opioidy?

Udostępnij:

Nie tylko marihuana czy opioidy, takie jak fentanyl, morfina i oksykodon, powinny się znaleźć na liście substancji, których nie można po raz pierwszy przepisać przez internetowy receptomat.

Jesienią procedowane ma być rozporządzenie uniemożliwiące wydawanie recept na opioidy przez receptomaty – zapowiedziała w zeszłym tygodniu minister zdrowia Izabela Leszczyna. Przekazała, że rozporządzenie dotyczące preskrypcji leków opioidowych (psychotropowych i narkotycznych) jest już po prekonsultacjach m.in. z Naczelną Izbą Lekarską i ze środowiskiem lekarzy. 

– Mamy przygotowaną pewną listę substancji kontrolowanych, które byłyby wskazane w rozporządzeniu jako substancje pod specjalnym nadzorem – poinformowała szefowa resortu, zaznaczając, że ta lista nie jest jeszcze do końca gotowa.

– Będą jeszcze konsultacje i mogą po tym etapie zajść jeszcze zmiany na liście – powiedziała minister Leszczyna.

– Zdaniem lekarzy i farmaceutów nie tylko marihuana czy opioidy, takie jak fentanyl, morfina i oksykodon, powinny się znaleźć na liście substancji, których nie można po raz pierwszy przepisać przez internetowy receptomat – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, że lekarze i farmaceuci do ministerialnej listy proponują dodać także benzodiazepiny, tramadol i silnie uzależniające środki nasenne, tzw. zetki, czyli zaleplon, zolpidem i zopiklon.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających i substancji psychotropowych przewiduje ponadto, że kontynuację terapii niebezpiecznymi lekami będzie mógł przepisać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jednak zdaniem ekspertów takie prawo powinni mieć także psychiatrzy czy specjaliści od leczenia bólu.

– Rozmawiamy z Naczelną Izbą Lekarską, kto będzie uprawniony do wypisywania substancji kontrolowanych w trakcie teleporady – na razie nie wiemy, czy to będą tylko lekarze rodzinni, którzy znają swoich pacjentów. Ustalenie listy substancji jest domeną lekarzy – stwierdziła szefowa resortu zdrowia.

Samorząd lekarski jest przeciwnikiem sytuacji, w której tylko na przykład lekarz POZ byłby uprawniony do kontynuacji przepisywania recept na opioidy.

– Chcielibyśmy, żeby podobnie jak przy receptach 65+ wszyscy lekarze byli uprawnieni. Idziemy w kierunku zniesienia podziału lekarzy, ale rozumiemy, że w tej chwili konieczne jest szybkie, doraźne rozwiązanie – wyjaśnił prezes NRL Łukasz Jankowski.

Przeczytaj także: „Ministerstwo i lekarze razem zreformują system? Pierwsze zapowiedzi już są”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.