iStock

Reforma szpitalnictwa – nowe otwarcie

Udostępnij:
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej publikuje do konsultacji rewizję Krajowego Planu Odbudowy – w dokumencie są nowe założenia projektu nowej ustawy dotyczącej reformy szpitalnictwa, która jest jednym z kamieni milowych KPO.
Korekty w KPO potwierdzają, że Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, a zamiast niej przygotuje projekt ustawy o Funduszu Wsparcia Szpitali – ta miałaby zacząć obowiązywać w trzecim kwartale 2023 r. Oznacza to nowe otwarcie i zdecydowanie łagodniejszą propozycję, na podstawie której ma zmieniane szpitalnictwo w Polsce.

W rewizji Krajowego Planu Odbudowy nie ma już mowy między innymi o „restrukturyzacji sektora szpitali poprzez konsolidację”. Rezygnuje się też z działania opisanego jako „reforma systemu finansowania szpitali, zapewniająca skuteczną i trwałą restrukturyzację, w tym rozwiązanie kwestii umarzania długów szpitali w sposób zrównoważony”. Jest za to zapis mniej kategoryczny, czyli „poprawa efektywności ekonomicznej zadłużonych podmiotów szpitalnych poprzez stworzenie funduszu, który da możliwość podjęcia działań rozwojowych i naprawczych w poszczególnych podmiotach, w tym finansowanie wsparcia restrukturyzacji”.

W projekcie nowej ustawy zakłada się także, że „nastąpi podnoszenie jakości zarządzania podmiotem szpitalnym oraz rozwój kompetencji kadry menedżerskiej” – a w poprzedniej propozycji było o „stworzeniu profesjonalnego systemu nadzoru nad szpitalami, wzmocnieniu kadry zarządzającej”.

W odniesieniu do ustawy o Funduszu Wsparcia Szpitali jest mowa też o:
– zmianie profilu i dostosowaniu działalności podmiotów szpitalnych do lokalnych, regionalnych i krajowych potrzeb zdrowotnych,
– przesunięciu niektórych świadczeń zdrowotnych ze szpitali na niższe poziomy opieki – podstawowa opieka zdrowotna i opieka ambulatoryjna,
– stworzeniu funduszu, który ma pomóc zadłużonym szpitalom w poprawie efektywności ekonomicznej.

Co poza tym?

Udostępniamy fragment dokumentu dotyczący zwiększenia efektywności, dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych oraz rozwoju i modernizacji infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych.



Dokument można ściągnąć po kliknięciu w: Rewizja KPO – część dotacyjna do konsultacji publicznych.

Uwagi do rewizji Krajowego Planu Odbudowy można zgłaszać do 9 maja na stronie internetowej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/kpo/formularz.

Przeczytaj także: „Redefinicja reformy”, „Co z reformą szpitalnictwa?”, „O nowym projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa”, „Czy uniesiemy kamienie milowe?” i „KPO wysłany do Unii Europejskiej – w dokumencie sporo o centralizacji szpitali”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.