Refundacja na lek podskórny dla dzieci z hemofilią. Jest odpowiedź resortu
Tagi: | hemofilia, dzieci, leczenie, lek, program lekowy, Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak |
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło przetarg na zakup emicizumabu dla dzieci chorych na hemofilię. Jak zapewnia, preparat ma być dostępny na początku grudnia. Sytuację od miesięcy monitoruje Rzecznik Praw Dziecka.
W ubiegłym tygodniu Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka, po raz kolejny zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o przedstawienie informacji na temat dostępu leku dla dzieci z hemofilią. W lipcu została poinformowana przez resort, że lek został objęty refundacją w ramach programu lekowego dedykowanego zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B w określonej populacji pacjentów.
Do biura RPD wciąż napływały niepokojące informacje od rodziców dzieci o braku możliwości podjęcia wspominanego leczenia. To spowodowało, że rzeczniczka zwróciła się do MZ o wyjaśnienie sytuacji.
Dzieci chore na hemofilię niebawem otrzymają nową terapię
Resort w komunikacie opublikowanym na swojej stronie 18 października zapewnił, że dzieci, które chorują na hemofilię, niebawem będą mogły skorzystać z nowej terapii emicizumabem.
Wskazał, że jednostka koordynująca przy zspole koordynacyjnym ds. kwalifikacji i weryfikacji leczenia w programie zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B (Instytut Matki i Dziecka w Warszawie) wspólnie z Zakładem Zamówień Publicznych Ministerstwa Zdrowia podjęła decyzję o skróconej procedurze zakupu, aby jak najszybciej zapewnić dzieciom dostęp do innowacyjnego leczenia hemofilii.
Z kolei w piśmie z 21 października do Rzecznika Praw Dziecka ministerstwo poinformowało, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zamieszczone zostało ogłoszenie o przetargu nieograniczonym dotyczącym zakupu emicizumabu. Jak dodał MZ, zgodnie z przyjętym harmonogramem składanie ofert we wskazanym procesie przewidziane jest na 4 listopada. Po rozstrzygnięciu postępowania niezbędne będzie podpisanie umów przez poszczególne podmioty lecznicze z wykonawcą.
– Należy liczyć, że wskazany proces potrwa około siedmiu dni. Prowadzone postępowanie obejmuje zakup na kwotę ponad 50 mln zł, co determinuje wykonanie dodatkowych procedur przewidzianych przepisami ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych i spowodowało wydłużenie prowadzonych procedur. Emicizumab jest kolejną opcją terapeutyczną dla tej grupy pacjentów, obok terapii już udostępnionych, a jego dostępność przewidziana jest na pierwsze dni grudnia bieżącego roku – doprecyzował resort.
Pismo w całości poniżej.
Rozszerzenie wskazań dla emicizumabu
Wcześniej Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o rozszerzeniu zakresu wskazań dla preparatu kluczowego w leczeniu dzieci zmagających się z hemofilią. Od 1 lipca 2024 r. lek został objęty refundacją w ramach programu lekowego poświęconego zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B w określonej populacji pacjentów.
W 2018 r. preparat został dopuszczony do obrotu w krajach Unii Europejskiej. Od marca 2020 r. był dostępny w Polsce, ale dla węższej, określonej grupy pacjentów.
Resort przypomniał także, że leczenie hemofilii jest już prowadzone przy użyciu innych refundowanych preparatów i nie ma ryzyka zaburzenia jego ciągłości. – Dzieci są pod opieką 15 ośrodków leczenia hemofilii, a każdy mały pacjent z rozpoznaniem tej choroby niezwłocznie po ustaleniu diagnozy trafia do programu lekowego, gdzie jest prowadzone leczenie profilaktyczne – podkreślił.