Rekomendacje dla neuromodulacji krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego

Udostępnij:
Polskie Towarzystwo Urologiczne rekomenduje neuromodulację krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego w leczeniu chorych z zaburzeniami czynności pęcherza moczowego, po tym jak Rada Przejrzystości uznała za zasadne finansowanie neuromodulacji w leczeniu nadreaktywności pęcherza moczowego oraz niedoczynności mięśnia wypieracza u dorosłych pacjentów, po niepowodzeniu terapii pierwszego i drugiego rzutu.
Neuromodulacja krzyżowa stosowana jest na świecie od dwudziestu lat, w Polsce wciąż nie jest dostępna. Neuromodulacja krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego (SNM) to skuteczna, długotrwała i odwracalna metoda leczenia pęcherza nadreaktyw¬nego (zespół OAB – parcia naglące, częstomocz z lub bez nietrzymania moczu), o sprawdzonym profilu bezpieczeństwa. Polega na hamowaniu jednych, a wzmacnianiu innych bodźców nerwowych poprzez wszczepioną elektrodę, połączoną z generatorem impulsów. Stymulacja rdzenia kręgowego pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie pęcherza i umożliwia ciągłą kontrolę objawów.

- Stosowanie neuromodulacji krzyżowej daje spektakularne efekty – dolegliwości są definitywnie niwelowane. Pacjenci z OAB leczeni za pomocą InterStim obserwują całkowite ustąpienie nietrzymania moczu, bądź znaczną redukcję epizodów wycieku moczu i liczby wyjść do toalety. U pacjentek z założonym cewnikiem, ze względu na niemożność samodzielnego oddawania moczu, nastąpiła poprawa w 70 proc. przypadków – po wszczepieniu neuromodulatora kobiety mogły zrezygnować z cewnika i zaczęły samodzielnie oddawać mocz. U pacjentek z śródmiąższowym zapaleniem pęcherza, neuromodulacja usuwa lub zmniejsza ból w 72 proc. przypadków– mówi prof. dr hab. n. med. Jerzy B. Gajewski, profesor urologii i farmakologii Uniwersytetu Dalhousie w Halifax.

- Leczenie zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych powinno być stopniowane. Zgodnie
z zaleceniami wszystkich towarzystw naukowych, zaczyna się od leczenia zachowawczego, poprzez farmakoterapię, aż po leczenie neurotoksynami. W przypadku braku skuteczności tych metod, powinna być zastosowana neuromodulacja korzeni krzyżowych, która może pomóc odzyskać kontrolę nad pęcherzem moczowym i jelitem grubym. Zdecydowanie powinna ona poprzedzać rozległe zabiegi chirurgiczne, które są nieodwracalne – dodaje prof. dr hab. n. med. Zbigniew Wolski, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. - Niestety, mimo efektywności kosztowej neuromodulacji krzyżowej, terapia InterStim nie jest w Polsce refundowana.

Neuromodulacja krzyżowa

Neuromodulacja krzyżowa (system InterStim) wykorzystywana jest na świecie od dwudziestu lat
w leczeniu zaburzeń funkcjonowania dolnych dróg moczowych. Polega na wszczepieniu pod skórę pośladka niewielkiego stymulatora, który pobudza nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych i tym samym reguluje aktywność pęcherza, zwieracza lub dna miednicy. InterStim składa się z trzech elementów: neurostymulatora, elektrody oraz zewnętrznego programatora, pozwalającego regulować natężenie stymulacji, a także włączać i wyłączać urządzenie. Programator pozwala też na zindywidualizowanie terapii poprzez jej dostosowanie do potrzeb pacjenta, co zapewnia uzyskanie optymalnych wyników leczenia.
Minimalnie inwazyjny zabieg wszczepienia systemu neuromodulacji krzyżowej można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.