Resort (częściowo) wycofuje się z planów wystawiania łóżek ze szpitali

Udostępnij:
Resort zdrowia wycofuje się z planów drastycznej likwidacji łóżek szpitalnych. W nowej wersji map potrzeb zdrowotnych w podstawowych specjalizacjach ubędzie nie 50, ale 15 proc. miejsc na oddziałach.
Pierwsza wersja map potrzeb zdrowotnych w lecznictwie szpitalnym zakładała, że do 2029 r. na oddziałach ginekologiczno-położniczych znikać będzie nawet 571,7 łóżka rocznie, a na pediatrii ich liczba zmniejszy się o połowę.

- Nowa, uaktualniona wersja map jest już mniej radykalna. Według niej oddziały ginekologiczno-położnicze miałyby tracić 517 łóżek rocznie, o 54 łóżka mniej, co w skali najbliższych 13 lat pozwoli zachować aż 702 łóżka. Również pediatria zaoszczędziłaby 35 proc. łóżek, które wcześniej przeznaczano do likwidacji – pisze „Rzeczpospolita”.

I zauważa, że choć resort jeszcze tych planów nie ogłosił, można je wyczytać z prognoz zamieszczonych w najnowszych mapach, bo blisko 1500-stronicowe dokumenty zawierające pełną ewidencję zasobów ochrony zdrowia – łóżek szpitalnych, personelu i zapotrzebowania na świadczenia na kolejne lata są podstawą planowania opieki zdrowotnej w poszczególnych województwach.

– Wedle poprzedniej wersji map pediatrii nie miałby co drugi szpital, a aktualnej – co dziesiąty – mówi Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Skąd takie rozbieżności wersji map? – docieka gazeta. Jerzy Gryglewicz uważa, że resort zdrowia tylnymi drzwiami wycofuje się z ograniczenia hospitalizacji na rzecz opieki ambulatoryjnej, jednodniowej i w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Zgadza się z nim Marek Balicki, były minister zdrowia i szef Wolskiego Centrum Psychiatrii. – Tak szybka zmiana w krótkim czasie wskazywałaby na to, że albo zmieniła się epidemiologia, albo przesłanki polityczne. Nie sądzę jednak, by chodziło o dane epidemiologiczne – ocenia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.