Resort zdrowia zabiera się za uregulowanie warunków przeprowadzania badań genetycznych

Udostępnij:
Zespoły to chleb powszedni Ministerstwa Zdrowia. Tym razem jednak powstał zespół ds uregulowania wykonywania testów genetycznych i biobankowania. Od lat eksperci oraz środowisko apelują o stosowne akty prawne, aby ukrócić panującą "wolną Amerykankę". Jednak w zespole ich uczestnictwo zostało ograniczone.
Badania genetyczne stają się coraz powszechniejsze. Ratują życie kobietom z mutacją BRCA 1, BRCA 2 w raku piersi, czy jajnika, ale mogą także zatruć życie mężczyźnie i rodzinie, jeśli wykażą, że nie jest on ojcem dziecka. W USA prowadzą wręcz do dyskryminacji osób z niekorzystnymi mutacjami genetycznymi. W Polsce brak jest uregulowań ich przeprowadzania.

Zadaniem ministerialnego zespołu jest przygotowanie projektu założeń projektu ustawy o wykonywaniu testów
genetycznych i biobankowaniu, w szczególności określających zakres przedmiotowy i podmiotowy prawnej
regulacji wykonywania testów genetycznych dla celów zdrowotnych i biobankowania materiału biologicznego
ludzkiego pochodzenia.

W skład zespołu wchodzą: przewodniczący – dr hab. Roman Sławeta, radca ministra w Departamencie Nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; zastępca przewodniczącego – Katarzyna Chmielewska, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia oraz członkowie: Aleksandra Saniewska-Kilim – przedstawiciel Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia, Agnieszka Ryniec – przedstawiciel Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia, Elżbieta Olesińska – przedstawiciel Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia, Dorota Maliszewska – przedstawiciel Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia, Anna Widarska – przedstawiciel Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia, Olga Zielińska – przedstawiciel Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, Magdalena Kramska – przedstawiciel Departamentu Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia, Anna Jakubik – przedstawiciel Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia.

Skład nie pozostawia wątpliwości, że to pracownicy resortu określą warunki przeprowadzania badań genetycznych w Polsce. Choć przewodniczący ma prawo zwrócenia się o konsultację zewnętrzną, to zapraszani eksperci mogą liczyć jedynie na głos doradczy.

Problemy etyczne w aspekcie testów genetycznych istnieją. Obecne technologie, także te dostępne w Polsce pozwalają na wykonanie badania ze śliny, czy włosa. Czy zawsze osoba je zlecająca ma zgodę tej badanej? Jak zabezpieczane są interesy dziecka, którego ojcostwa nie jest pewny mężczyzna? To pytania, na które obecnie nie ma w naszym kraju odpowiedzi. Czy znajdzie je powstały zespół i przygotuje rozwiązania z jednej strony nie blokujące rozwoju rynku, z drugiej etycznie uzasadnione?
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.