Rodzice o alergii pokarmowej najmłodszych

Udostępnij:
Ogólnopolskie badanie ankietowe na temat alergii pokarmowej zrealizowane wśród matek i ojców dzieci do 3. roku życia wykazało, że 62% rodziców podejrzewa to schorzenie u swojego dziecka. Jednak w sytuacji, gdy te obawy się potwierdzą, aż co trzeci rodzic zwleka z wizytą u lekarza specjalisty. Niemal wszyscy ankietowani wskazują, że najskuteczniejszą metodą leczenia alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone na przełomie kwietnia i maja 2012 r. na stronie internetowej www.bobovita.pl. Wzięło w nim udział ponad 2 500 rodziców, którzy oceniali poziom swojej wiedzy na temat alergii pokarmowej, a także formułowali potrzeby i oczekiwania związane z diagnozą, leczeniem i dietą dziecka dotkniętego tą dolegliwością. Wyniki badania zostały przeanalizowane i opracowane przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC.
Ankieta wykazała, że obawy rodziców o to, że ich dziecko ma alergię pokarmową, potwierdzają się w co drugim przypadku. Wyniki dowiodły również, że wśród ankietowanych matek i ojców posiadających przynajmniej jedno dziecko lekarz potwierdził schorzenie u blisko 3/4 dzieci w wieku 13-24 miesięcy.
Niemal 90% rodziców w momencie zaobserwowania bądź stwierdzenia alergii u dziecka rozpoczyna poszukiwanie informacji na temat dolegliwości. Z tego aż 1/3 deklaruje, że w natłoku dostępnych materiałów trudno jest znaleźć te najbardziej przydatne. Dzieje się tak, ponieważ dla większości (89%) głównym źródłem wiedzy jest Internet, obfitujący w informacje o różnej wartości. Mimo tego co trzeci respondent odkłada w czasie wizytę dziecka u lekarza specjalisty, który jest najbardziej wiarygodnym i sprawdzonym źródłem informacji.
Rodzice, których dzieci mają stwierdzoną alergię pokarmową najczęściej poszukują porad żywieniowych (prawie 90% respondentów) oraz opisów produktów żywieniowych (83% ankietowanych). Jest to związane z przeświadczeniem niemal wszystkich badanych, że najskuteczniejszą metodą leczenia alergii jest dieta eliminacyjna (90%), polegająca na doborze odpowiednich produktów składających się na jadłospis małego alergika. W efekcie 86% rodziców widzi potrzebę wprowadzenia na rynek nowego produktu dedykowanego dzieciom dotkniętym alergią.
„Cieszymy się z tak dużego zaangażowania rodziców w sondę oraz z ich chęci podzielenia się obawami i potrzebami, związanymi z troską o dzieci z alergią pokarmową. Wyniki ankiety dały nam obraz współczesnego rodzica, który jest świadomy występowania schorzenia i stale dokształca się w zakresie metod leczenia i specjalnego żywienia. Po to, by pomóc rodzicom właściwie skomponować tę wymagającą dietę, stworzyliśmy kaszkę BoboVita Minima, która odpowiada szczególnym potrzebom małych alergików” – powiedziała Ewa Kubat, Młodszy Kierownik ds. kaszek BoboVita, NUTRICIA Polska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.