123RF

Rozwiązania w dziedzinie e-zdrowia - Polska powinna się nimi chwalić w Europie

Udostępnij:

1 stycznia 2025 roku Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W jej ramach w dziedzinie ochrony zdrowia nasz kraj ma najwięcej do zaoferowania państwom członkowskim na polu e-zdrowia. 

Cztery priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej związane ze zdrowiem, które mają przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli UE:

  • profilaktyka i promocja zdrowia,
  • zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży,
  • cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej,
  • bezpieczeństwo lekowe.

W ocenie Wojciecha Wiśniewskiego, eksperta Federacji Przedsiębiorców Polskich, reprezentującego tę organizację m.in. w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia, tak dobrane priorytety są dowodem na to, że w polityce możliwa jest kontynuacja.

- Dwa priorytety zostały wybrane jeszcze przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Obecne kierownictwo resortu zdrowia zdecydowało się przy nich pozostać, mimo że wiele środowisk zgłaszało swoje oczekiwania co do uzupełnienia tych celów – powiedział.

Eksperci proponowali m.in., by Polska w czasie prezydencji podzieliła się z pozostałymi członkami wspólnoty swoimi doświadczeniami w sprawdzającym się programie badań przesiewowych noworodków (prowadzonych m.in. w kierunku wykrycia fenyloketonurii czy mukowiscydozy). Ostatecznie ta propozycja nie została uwzględniona.

- Wydaje się, że priorytety prezydencji w ochronie zdrowia są skalibrowane na miarę naszych możliwości, choć na przykład w kontekście profilaktyki lepiej byłoby mocniej skupić się na krajowym podwórku, gdzie mamy wiele do nadrobienia, niż wychodzić z tym tematem szerzej – ocenił Wiśniewski.

W opinii eksperta Polska ma najwięcej do zaoferowania Europie w dziedzinie cyfryzacji ochrony zdrowia.

- Niektóre dostępne w Polsce rozwiązania zastosowane w Internetowym Koncie Pacjenta są na tle innych państw członkowskich innowacyjne i bardziej zaawansowane, więc warto się tym chwalić – powiedział ekspert FPP.

Wojciech Wiśniewski zwrócił też uwagę, że trudno ocenić, czy prezydencja będzie miała wymierne przełożenie na sytuację pacjentów.

- Ma ona wymiar głównie dyplomatyczny i legislacyjny. W trakcie naszej prezydencji procedowane będą na poziomie unijnym ważne akty prawne, przede wszystkim pakiet farmaceutyczny. Decyzje w tej sprawie mogą w Unii zapadać właśnie na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy – powiedział.

Pakiet farmaceutyczny został przedstawiony przez Komisję Europejską w kwietniu 2023 r. Obejmuje nową dyrektywę i nowe rozporządzenie mające na celu zwiększenie dostępności i przystępności cenowej leków. Reguluje on kwestie związane z badaniami, rejestracją, dystrybucją i finansowaniem dostępu pacjentów do nowych terapii lekowych. Podczas swojej prezydencji Polska będzie kontynuować prace nad przepisami rozpoczęte w czasie kończącej się prezydencji węgierskiej.

Na początku grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna i wiceszefowa resortu Katarzyna Kacperczyk wzięły udział w spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za zdrowie oraz z komisarzem ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Oliverem Varhelyim.

Podczas przewodnictwa w Radzie UE szefowie polskich resortów będą przewodniczyć spotkaniom Rady. 

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.