Ruszyła nowa stacja dializ w Tarnowskich Górach

Udostępnij:
Centrum Dializ Fresenius Nephrocare Polska przeprowadziła się do nowoczesnego budynku.
Stacja dializ prowadzona przez firmę Fresenius Nephrocare Polska działa w Tarnowskich Górach od ośmiu lat. Do tej pory zajmowała pomieszczenia w Wielospecjalistycznym Szpitalu Rejonowym im. dr B. Hagera. Umowa dzierżawy zawarta ze szpitalem wygasała w 2013 r., jednak zajmowana obecnie powierzchnia nie była wystarczająca zarówno na dostosowanie pomieszczeń do przepisów jakie wejdą w życie w 2012, jak również do obecnych standardów firmy, w związku z czym konieczne było stworzenie nowej lokalizacji dla ośrodka. Ponadto, zgodnie z tzw. programem dostosowawczym złożonym w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, stacja dializ musiała zostać przeniesiona do nowocześniejszego budynku tak, aby spełniać wszystkie wymagania techniczne i sanitarne. W maju 2010 roku firma Fresenius Nephrocare rozpoczęła budowę i w efekcie postawiła na terenie szpitala nowy budynek stacji dializ, spełniający najwyższe standardy i dużo bardziej komfortowy dla pacjentów. Dodatkowo, większa powierzchnia pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów, a w przyszłości na wprowadzenie nowej metody leczenia – dializy otrzewnowej.

Do tej pory stacja posiadała 15 stanowisk dializacyjnych, na których stale leczyło się około 80 pacjentów za pomocą hemodializy. Teraz, na powierzchni 664 m kw. zainstalowanych jest 20 stanowisk, które zapewnią leczenie ponad 100 pacjentom.
- W sytuacji, w której każdego roku liczba chorych z niewydolnością nerek rośnie w Polsce o 7-10 proc, inwestycje w nowe i istniejące ośrodki leczenia nerkozastępczego są niezbędne. Powiększenie stacji dializ w Tarnowskich Górach oznacza, że będziemy w stanie przyjąć wszystkich pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia z miasta i okolic, a warto dodać, że nasza stacja, w odróżnieniu od stacji w sąsiadujących powiatach jest jedyną, która stosuje najnowocześniejszą obecnie metodę dializowania – dializę wysokoprzepływową - mówi dr Kornel Pospiech, nefrolog i dyrektor stacji dializ w Tarnowskich Górach.

Nowy budynek jest parterowym obiektem, który przylega do budynku Wielospecjalistycznego Szpitala Rejonowego i jest z nim połączony. To ważne, bo takie rozwiązanie umożliwia szybką komunikację z oddziałami szpitalnymi, w przypadku gdy konieczna jest hospitalizacja pacjenta.

W stacji znajdują się dwie duże z sale dializacyjne. Zainstalowane są w nich nowoczesne aparaty do dializ, system uzdatniania wody i centralny system dystrybucji koncentratu. Ten ostatni to nowość w stosunku do poprzedniej lokalizacji - pozwala na dostarczanie koncentratu dializacyjnego bezpośrednio do urządzeń poprzez przewody umieszczone w ścianach, co optymalizuje pracę personelu, który nie musi dźwigać pojemników z koncentratem. Instalację tego typu trzeba uwzględniać już na etapie projektowania ośrodka, instaluje się go przy budowie stacji, dlatego wcześniej, w wynajmowanych od Szpitala pomieszczeniach nie było możliwości jego zastosowania.

W nowej stacji dializ są także szatnie dla pacjentów i personelu, łazienki, sanitariaty, zaplecze socjalne, pomieszczenia magazynowe i techniczne. Pacjentom czas spędzony na stacji urozmaicają podwieszane telewizory - każdy chętny otrzymuje słuchawki, by nie zakłócać spokoju pacjentów, którzy wybiorą inną formę spędzania czasu podczas dializy.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku pozwala na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Pacjenci i personel chwalą nowoczesne i komfortowe wykończenie: przestronne pomieszczenia, nowoczesne meble i infrastrukturę sanitarną. Ten wysoki standard wyposażenia można spotkać we wszystkich obiektach Centrum Dializ Fresenius Nephrocare w Polsce. Całość inwestycji w Tarnowskich Górach wyniosła około 3 mln zł.

Organizacja udzielania świadczeń pozostanie dla obecnych pacjentów ośrodka bez zmian. Stacja dializ, tak jak w poprzedniej lokalizacji zapewnia pacjentom transport na zabieg i do domu. Nie zmieni się także technika leczenia. Nadal będą wykonywane dializy wysokoprzepływowe z użyciem jednorazowych filtrów dializacyjnych – czyli takie, które pozwalają na zapewnienie lepszych wyników medycznych, niż w przypadku tradycyjnej hemodializy. Wszystkie zabiegi są tak jak poprzednio w całości refundowane przez Narodowy Funduszu Zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.