Rynek badań klinicznych w Polsce rośnie, ale wolno

Udostępnij:
Według najnowszego raportu PMR „Rynek badań klinicznych w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014”, odsetek nowych projektów badawczych w naszym kraju będzie się zwiększał umiarkowanie, średnio o 5 proc. rocznie, a w 2014 r. ich wartość wyniesie 860 mln zł.
Przyczyn niewielkiego wzrostu liczby badań autorzy raportu upatrują w kryzysie ekonomicznym, który spowodował ograniczenie wydatków firm na badania, a także w we względnym nasyceniu rynku.
– Niska dynamika będzie również wynikiem zmian, jakie nastąpiły po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej, co sprawiło, że funkcjonowanie na rynku stało się niezmiernie trudne, w szczególności dla firm innowacyjnych. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie będą one skupione raczej na dostosowywaniu się do nowej sytuacji, np. na opracowywaniu nowych strategii marketingowych dla istniejących leków niż na działalności badawczo-rozwojowej. W latach 2013-2014 sytuacja nieco poprawi się – firmy zdążą dostosować się do nowych warunków, wejdzie w życie również ustawa o badaniach klinicznych, która uporządkuje nieco rynek – wyjaśnia Monika Stefańczyk, autorka raportu i główny analityk rynku farmaceutycznego w PMR.
Polska pozostanie jednak jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów regionu ze względu na wielkość populacji, dużą chęć pacjentów do uczestnictwa w badaniach ze względu na słaby dostęp do innowacji oraz wysoką jakość infrastruktury związanej z przeprowadzaniem badań klinicznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.