Samorządy obawiają się finansowania profilaktyki zdrowia od 2016 roku

Udostępnij:
Zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym od przyszłego roku to samorządy przejmą finansowanie zadań związanych z profilaktyką zdrowotną, mammografią i szczepieniami przeciw grypie. Czy są ze zmian zadowolone?
Jak podaje Rzeczpospolita, samorządy obawiają się, że rząd chce przerzucić na nie kolejne zadanie do wykonania i finansowania. Resort zdrowia uspokaja, że to tylko zmiana formy wykonania zadania, ale pojawiają się pytania o pieniądze.

– Problemem jest zatem to, czy od przyszłego roku profilaktyka zdrowotna będzie w całości zadaniem miast i gmin – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, cytowany przez gazetę. – A w związku z tym, czy będzie finansowana z ich budżetów, a jedynie dofinansowywana ze środków budżetu państwa – wskazuje.

Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że cała sprawa zostanie wyjaśniona. I uspokaja, że zmiana systemu finansowania profilaktyki zdrowotnej nie oznacza, że na samorządy zostanie nałożone nowe zadanie z obowiązkiem jego finansowania. W przyszłym roku na finansowanie tych zadań ma zostać przeznaczone 140 mln zł, podobnie jak w latach poprzednich.

– Tym razem to my wychodzimy ze środkami do samorządów – uspokaja minister Cezary Cieślukowski. I dodaje, że w ramach NPZ każde województwo otrzyma na profilaktykę zdrowotną co najmniej kilka milionów złotych. Samorządy będą mogły także wnioskować o dofinansowanie z NFZ własnych programów profilaktycznych.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.