Sieć życia na Pomorzu

Udostępnij:
We wrześniu do ogólnopolskiego systemu telemedycyny ratunkowej LIFENET wprowadzanego przez Physio-Control została włączona pracownia Kardiologii Inwazyjnej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Sztumie. Do Medycznej Stacji Odbiorczej transmitować będzie 9 karetek. W województwie pomorskim to już 7 stacja do odbioru transmisji diagnostycznego EKG. Wcześniej system został wdrożony w Kościerzynie, Słupsku, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Gdyni oraz Chojnicach.
System LIFENET daje możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta. Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocą modemu podłączonego do defibrylatora przesyła jego zapis do szpitala, właśnie do Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej, kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić. Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę). Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym. Z kolei ośrodek specjalistyczny, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie pacjenta, jest w stanie lepiej się przygotować na jego przyjęcie.

W tym przypadku ogromną zaletą jest wyeliminowanie transportu do najbliższego szpitala rejonowego na izbę przyjęć. Gra toczy się o czas. A im jest krótszy czas dotarcia pacjenta na zabieg, tym mniejsza jest martwica mięśnia sercowego – mówi Przemysław Wilczewski ordynator oddziału Kardiologii Inwazyjnej w Sztumie - Dodatkowo, w karetkach pracujących w systemie LIFENET lekarze często mają specjalne, przekazane przez kardiologów leki, które zazwyczaj są podawane dopiero tuż przed zabiegiem. Podanie ich wcześniej (już w domu pacjenta) na specjalne polecenie lekarza kardiologa, po obejrzeniu przekazu telemedycznego, znacznie zwiększa szanse na sukces zabiegu angioplastycznego.

System teletransmisji ratunkowej LIFENET działa już w prawie we wszystkich województwach w Polsce. W całodobowym trybie pracuje ponad 80 Medycznych Stacji Odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Ich liczba ciągle wzrasta. O pracy systemu pochlebnie wypowiadają się uznani kardiolodzy i specjaliści medycyny ratunkowej. Każda kolejna placówka przystępująca do programu, to zwiększenie szansy na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.