Składki na NFZ produkują bezrobotnych?

Udostępnij:
Nawet 50 proc. zarejestrowanych w urzędach pracy osób nie jest zainteresowanych zatrudnieniem, a jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet.
Z badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w pierwszym kwartale tego roku wśród blisko 1,8 mln bezrobotnych było 813 tys. kobiet. A zatem więcej bezrobotnych stanowią mężczyźni. Według BAEL takie dysproporcje utrzymują się od lat.

Co ciekawe, dane o bezrobociu rejestrowanym, które powstają na podstawie informacji o osobach zarejestrowanych w urzędach pracy, mówią o czymś zupełnie odwrotnym. Według nich w pierwszych trzech miesiącach tego roku liczba bezrobotnych kobiet była wyższa niż mężczyzn o 54 tysiące. Było ich 1,09 mln.
- Różnice te wynikają między innymi z tego, że część kobiet rejestruje się jako bezrobotne, choć nie są one zainteresowane pracą, tylko na przykład uzyskaniem dzięki rejestracji ubezpieczenia zdrowotnego - wyjaśnia prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego. Dodaje, że wśród zarejestrowanych w urzędach pracy kobiet może ich być nawet 30 proc.

Także osoby z urzędów pracy dostrzegają problem fikcyjnych rejestracji. - Z naszych obserwacji wynika, że w rejestrach bezrobotnych jest nawet 50 proc. kobiet, które nie są zainteresowane podjęciem pracy. W podobnym stopniu dotyczy to także mężczyzn - mówi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Dodaje, że to wina obowiązujących przepisów, które dają przywileje związane ze statusem bezrobotnego. Chodzi przede wszystkim o to, że osoba zarejestrowana w urzędzie pracy uzyskuje ubezpieczenie zdrowotne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.