Sobecka pyta, czy resort podejmie działania w celu wycofania pigułek "ellaOne". Przytacza ostrzeżenie EAL

Udostępnij:
Europejska Agencja Leków ostrzega przed szkodliwym działaniem octanu uliprystalu. Interpelację poselską do ministra zdrowia w sprawie informacji przekazanej przez EAL wystosowała Anna Sobecka z PiS. Poseł pyta w niej, jakie – wobec ostrzeżenia przed szkodliwymi skutkami stosowania octanu uliprystalu – jest stanowisko resortu oraz czy ministerstwo podejmie działania w celu wycofania pigułek "ellaOne", które zawierają tę samą substancję.
- Europejska Agencja Leków ostrzega przed szkodliwym działaniem octanu uliprystalu. Chodzi o preparat Esmya, doustne tabletki zawierające tę substancję w jednorazowej dawce 5 mg - informuje "Nasz Dziennik" i cytuję dr n. med. Izabella Stępkowska: - Produkt Esmya został zarejestrowany przez agendę UE – Europejską Agencję Leków – w 2012 roku i formalnie przeznaczony jest do przedoperacyjnej (trwającej nie dłużej niż 3 miesiące) terapii umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy. Faktycznie octan uliprystalu w dawce 5 mg posiada silne właściwości antykoncepcyjne (hamuje owulację oraz wywołuje patologiczny rozrost endometrium), a w większej dawce wykorzystywany jest do antykoncepcji natychmiastowej (doraźnej) i do przerwania istniejącej ciąży.

Octan uliprystalu w tej większej jednorazowej dawce 30 mg (zatem sześciokrotnie większej niż w preparacie Esmya) został dopuszczony przez Komisję Europejską do obrotu w całej Unii Europejskiej już w 2009 roku, pod nazwą "ellaOne".

W lutym bieżącego roku EMA opublikowała zalecenie ograniczenia stosowania octanu uliprystalu z powodu doniesień o ciężkich uszkodzeniach wątroby, w tym o ostrej niewydolności tego narządu u osób przyjmujących preparat Esmya.

Interpelację poselską do ministra zdrowia w sprawie informacji przekazanej przez Europejską Agencję Leków wystosowała Anna Sobecka z PiS. Poseł pyta w niej, jakie – wobec ostrzeżenia EMA przed szkodliwymi skutkami stosowania octanu uliprystalu jako środka stosowanego w terapii przedoperacyjnej mięśniaków macicy – jest stanowisko resortu oraz czy ministerstwo podejmie działania w celu wycofania pigułek "ellaOne", które zawierają tę samą substancję.

Według Stępkowskiej, informacja przekazana przez Europejską Agencję Leków dotycząca preparatu Esmya jest mocnym i wystarczającym argumentem za tym, aby wycofać z obrotu w Polsce preparaty zawierające octan uliprystalu, w tym przede wszystkim pigułki wczesnoporonne, które wykazują bardzo poważne działania toksyczne.

– Pojedyncza tabletka ellaOne zawiera 30 mg octanu uliprystalu, a więc dawkę zawartą aż w sześciu tabletkach Esmya, przeznaczonych na sześciodniowe użycie. Co więcej, zgodnie z ulotką produktu, w niektórych przypadkach tzw. antykoncepcji doraźnej poleca się przyjąć kobiecie aż dwie tabletki ellaOne, zatem jednorazową dawkę aż 60 mg octanu uliprystalu! Takie ilości substancji toksycznej mogą zadziałać piorunująco – podkreśla dr Izabella Stępkowska w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". I wskazuje, że skoro ostrzega się przed stosowaniem preparatu Esmya (poleca się nie stosować tego produktu u nowych pacjentek oraz nie ponawiać jego stosowania u kobiet, które już go przyjmowały), to nieporównanie bardziej należy przestrzec przed stosowaniem produktu ellaOne i bezwzględnie wycofać obydwa te preparaty z obrotu.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.