Standardy NICE dotyczące leczenia cukrzycy dostępne w ECZ Otwock

Udostępnij:
Europejskie Centrum Zdrowia Otwock jest pierwszą placówką prywatną w Polsce, która realizuje operacyjne leczenie cukrzycy typu-2 rekomendowane przez NICE ( National Institute for Heaalth Technology Assessment - najważniejsza instytucja w Wielkiej Brytanii rekomendująca standardy leczenia) dla otyłych pacjentów, chorych na cukrzycę typu -2, pomagające kontrolować wagę.
Narodowy Instytut Zdrowia (NICE) w Wielkiej Brytanii rekomenduje operacje dla otyłych osób chorych na cukrzycę typu- 2 pomagające kontrolować wagę - informuje NICE w opublikowanym w piątek (11 lipca) raporcie.

Według NICE operacje polegające na zmniejszeniu pojemności żołądka mogą pomóc pacjentom w kontroli diety i choroby. "W niektórych przypadkach zabieg operacyjny może wręcz zmienić wstępną diagnozę" - zapewnia dyrektor centrum klinicznego NICE.

Kto może zostać poddany operacyjnemu leczeniu cukrzycy typu -2?
Zabiegowi mogą zostać poddane osoby do 65 roku życia z indeksem masy ciała (BMI) powyżej 30, chore na cukrzycę typu – 2 (insulinoniezależną), trwającą nie dłużej niż 10 lat oraz z tzw. rezerwą trzustkową (trzustka musi wydzielać insulinę). Pacjent nie powinien mieć przebytych wcześniej kilkukrotnych operacji żołądka. Przed operacją przeprowadzone jest zawsze szczegółowe badanie, po którym pacjent zostaje zakwalifikowany, bądź nie do zabiegu.

Jak wygląda zabieg, jak długo trwa i jaką metodą jest wykonywany?
Zabieg operacyjnego leczenia cukrzycy typu- 2 nazywany jest w skrócie MGB (Mini-Gastric-ByPass) i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, minimalnie inwazyjną metodą laparoskopową (tzw. Metodą „chirurgii przez dziurkę od klucza”), a czas jego trwania to ok. 1,5 do 2 godzin.
Zabieg polega na zespoleniu żołądka bezpośrednio za jelitem cienkim, omijając dwunastnice w przepływie treści pokarmowej. Dwunastnica i początkowa część jelita cienkiego mino, że zostaje wyłączona z trawienia pokarmu, nadal spełnia swoje ważne funkcje, ponieważ właśnie w tym odcinku przewodu pokarmowego dochodzi do zmian hormonalnych powodujących normalizację poziomu cukru we krwi, czy poprawy wydzielania i działania insuliny.
Zastosowanie w operacji metody laparoskopowej (drobnych nacięć), poza dobrym efektem wizualnym, jaki daje brak szpecących blizn, sprawia, iż pacjenci mogą wrócić do codziennych zajęć i pracy, znacznie szybciej niż po tradycyjnej operacji chirurgicznej.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji i jak szybko widoczne są jej rezultaty?

Pacjent pozostaje w szpitalu od 4 do 5 dni po operacji. Efekty widoczne są często jeszcze w trakcie hospitalizacji. Pacjent przez kolejne 2-3 tygodnie po zabiegu musi stosować płynną dietę, następnie powraca do swoich normalnych codziennych posiłków, wg otrzymanych od nas wytycznych i zasad zdrowego żywienia. Badania wykazują, że po 10 latach po zabiegu u ponad 80% osób następuje remisja cukrzycy (brak objawów choroby). Dodatkowo po zabiegu MGB (Mini-Gastric-ByPass, u osób z nadciśnieniem i zaburzoną gospodarką lipidową, obserwuje się obniżenie ciśnienia tętniczego oraz wyregulowanie gospodarki lipidowej.

Jakie ryzyko niesie za sobą operacja?

Ryzyko jest naprawdę niewielkie. Zdarzają się oczywiście powikłania, takie jak w każdej innej interwencji chirurgicznej, ale szczegółowe informacje o możliwych zagrożeniach pacjent uzyskuje przed zabiegiem i w razie jakichkolwiek wątpliwości i niejasności, zawsze może porozmawiać o nich z lekarzem. Bezpieczeństwo chorych leczonych operacyjnie w dużym stopniu zależy także od prawidłowej opieki pooperacyjnej, dlatego ważne jest, aby wybrać bezpieczne i sprawdzone miejsce do wykonania zabiegu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.