Stanowisko Falck Medycyna

Udostępnij:
19 października 2011 roku w Łodzi przed Urzędem Wojewódzkim odbyła się demonstracja członków Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych.
Czego domagali się demonstranci?

Cytat za depeszą PAP zamieszczoną na stronie internetowej Gazety Wyborczej.

„Ta manifestacja jest pokojowa, ale zapewniam panią wojewodę i premiera, że jeżeli nasze postulaty nie będą spełnione, to po raz drugi poproszę o wsparcie górników z Sierpnia'80. Będzie ich o wiele więcej niż dzisiaj. Będziemy palić opony i rzucać petardy przed siedzibą wojewody i na ulicy Piotrkowskiej. Łodzianie zapamiętają ten dzień. Jesteśmy też zdecydowani zatrzymać karetki w całej Polsce i ogłosić pogotowie strajkowe" - mówił przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych Janusz Głębski.

Protestujący nie zgadzają się m.in. z udziałem prywatnych firm w przetargach w ratownictwie medycznym, chcą przywrócenia w karetkach ratowniczych 3-osobowych zespołów.

"Nie wyobrażam sobie, żeby była prywatna straż pożarna czy policja. A państwowe ratownictwo medyczne to podobna instytucja. Nie powinno więc być w ratownictwie medycznym żadnych konkursów czy przetargów jak przy budowie autostrad. Prywatne firmy niech nam dadzą spokój. My sobie poradzimy" - powiedział Głębski.

Trudno uwierzyć, że w kraju Unii Europejskiej w XXI wieku, można publicznie zagrozić porządkowi prawnemu i zasadom wolnego rynku.

Związkowcy najwyraźniej zapominają że usługi medyczne, w tym Ratownictwo Medyczne mają służyć pacjentom. W każdej dziedzinie życia społecznego konkurencja może przynieść poprawę jakości usług, obniżenie jej kosztów, lepszy sprzęt i wyposażenie.
Związkowcy żądają przywrócenia monopolu w Ratownictwie Medycznym. Należy jednak przypomnieć sobie co się działo w okresie, kiedy tej konkurencji nie było.
– Zwróćmy uwagę, że w Polsce państwowy system ratownictwa medycznego jest państwowym wyłącznie z nazwy. W istocie zdania tego systemu są realizowane w całości przez jednostki samorządu terytorialnego i podmioty niepubliczne. Nietrudno też przywołać przykłady rozwiązań, gdzie zadania publiczne z zakresu ochrony przeciwpożarowej realizowane są przez podmioty prywatne.
Firma Falck jest jedną z firm, z największym doświadczeniem w zakresie ratownictwa medycznego w Europie. Działa od roku 1906. Obecnie swoją misję wykonuje w kilkudziesięciu krajach. Dzięki firmie Falck wprowadzono wiele innowacji oraz nowoczesnych standardów
w dziedzinie ratowania życia ludzkiego. Na całym świecie, w tym oczywiście i w Polsce Falck wprowadza najwyższe standardy usług, co napawa nas dumą.

Prezes Falck Medycyna
Katarzyna Czajka
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.