123RF

Stanowisko GIF na temat odwołania zespołu do spraw fałszowania leków

Udostępnij:
Minister zdrowia odwołał zespół do spraw fałszowania i nielegalnego obrotu produktami leczniczymi oraz innymi sfałszowanymi produktami spełniającymi kryteria produktu leczniczego. GIF zapewnia, że ma inne narzędzia nadzoru nad tym procederem, a pacjenci mogą czuć się bezpiecznie.
Zespół ten powołała zarządzeniem we wrześniu 2010 roku minister zdrowia Ewa Kopacz. Portal Prawo.pl przypomina, że uzasadniała to wynikami badań przeprowadzanych przez laboratoria kontroli jakości leków. Wynikało z nich, że dotychczas ujawnione sfałszowane produkty lecznicze oraz pochodzące z nielegalnego źródła miały drastycznie zaniżone ilości substancji czynnej i posiadały bardzo wiele niebezpiecznych dla zdrowia lub życia zanieczyszczeń. Dlatego rozszerzyła kompetencje wcześniej działającego zespołu i poszerzyła jego skład o przedstawicieli Głównego Lekarza Weterynarii oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto tworzyli go m.in. przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, prokuratury, Służby Celnej czy policji.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zarządzeniem z 17 sierpnia odwołał zespół do spraw fałszowania i nielegalnego obrotu produktami leczniczymi oraz innymi sfałszowanymi produktami spełniającymi kryteria produktu leczniczego. Niestety nie podał uzasadnienia swojej decyzji.

Portal przypomina, że dr Anna Kowalczuk z Narodowego Instytutu Leków informowała w mediach w 2020 roku, że pandemia COVID-19 wywołała wzrost obrotu sfałszowanymi lekami oraz produktami leczniczymi. Ludzie częściej robili zakupy w internecie i padali ofiarami oszustów. Fałszowano m.in. maski ochronne, produkty do dezynfekcji. Jak napisał portal Prawo.pl, wzrost handlu podrobionymi lekami wskazano też w najnowszym raporcie Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Liczba fałszywych bądź wadliwych leków w obiegu wzrosła wraz z rozwojem aptek internetowych i rynku przesyłek – 96 proc. wszystkich skonfiskowanych podróbek znajdowało się w paczkach lub listach. Ten niebezpieczny proceder napędza silny popyt, wysokie marże zysku, a także niskie ryzyko wykrycia.

Jak mówi Nathan Wajsman, główny ekonomista EUIPO, w połowie zeszłego roku, kiedy w mediach zaczęły się pojawiać informacje, że ten czy inny lek może być skuteczny przeciwko COVID-19 – np. chloroquine czy remdesiwir – w internecie nastąpił wysyp ofert sprzedaży tych leków.– Najpewniej były to właśnie podróbki – wskazuje Wajsman dla Prawo.pl.

Do sprawy odniósł się główny inspektor farmaceutyczny, który wydał oświadczenie dotyczące decyzji ministra zdrowia. Podkreślił, że podobnie jak inne organy, wchodzące wcześniej w skład zespołu, wciąż będzie kontynuował „walkę o dobro i zdrowie pacjentów”.

– Problem obrotu sfałszowanymi lekami jest w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym dobrze rozpoznany. Zidentyfikowaliśmy obszary ryzyka i wyszliśmy im naprzeciw, wprowadzając szereg rozwiązań mających przeciwdziałać nieuczciwym praktykom w tym zakresie – napisał w swoim oświadczeniu GIF.

W dalszej części główny inspektor farmaceutyczny wymienił narzędzia i przepisy, które są aktualnie dostępne w walce z nielegalnymi praktykami na rynku farmaceutycznym.

Do rozwiązań chroniących pacjentów przez fałszywymi lekami należą m.in. przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/161 z 2 października 2015 r., nakładające obowiązek serializacji leków przed wprowadzeniem ich na rynek. Oprócz tego został wdrożony system weryfikacji autentyczności leków KOWAL, który pomaga eliminować z łańcucha dystrybucyjnego sfałszowane leki, a także zwiększa transparentność na rynku farmaceutycznym.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny utworzył również specjalną komórkę organizacyjną, mającą na celu walkę z obrotem fałszywymi lekami. Jest to Wydział ds. Substancji Kontrolowanych i Sfałszowanych Produktów Leczniczych w Departamencie Nadzoru. Oprócz tego GIF powołał koordynatora ds. współpracy z organami ścigania, który ma pomagać w szybszym działaniu wydziału.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.