123RF

Stanowisko NRL w sprawie wynagrodzeń dla rezydentów

Udostępnij:

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej publikuje stanowisko do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury. 

Prezydium NRL zgłasza uwagi do projektu rozporządzenia MZ ws. wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury.

Jak wskazuje NRL w stanowisku, na poparcie zasługuje zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego przez lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury, w tym wprowadzenie odpowiednio wyższych stawek wynagrodzenia zasadniczego w priorytetowych dziedzinach medycyny.

Zastrzeżenia budzi jednak pominięcie specjalizacji w dziedzinie neurologii w § 1 projektu rozporządzenia, który określa wynagrodzenie zasadnicze dla lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w dziedzinach priorytetowych. Jak tłumaczy NRL, neurologia została 1 lipca 2023 r. dodana do listy dziedzin priorytetowych – na mocy rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny (Dz.U. z 2023 r. poz. 1503). Ponadto neurologia jest wymieniona w  aktualnie obowiązującym rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury,  jako specjalizacja uprawniająca do otrzymywania wyższego wynagrodzenia zasadniczego. Zdaniem prezydium pominięcie neurologii w § 1 projektu rozporządzenia nie znajduje wobec tego żadnego uzasadnienia.

W nawiązaniu do przedstawionego projektu rozporządzenia prezydium NRL zwraca uwagę na konieczność zmiany w najbliższym czasie ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w zakresie współczynnika pracy dla lekarza posiadającego specjalizację. Zdaniem NRL należy zachować odpowiednią gradację wysokości wynagrodzenia w grupie zawodowej lekarzy, dla której punktem odniesienia powinien być poziom posiadanych kwalifikacji.

– Brak nowelizacji ustawy w zakresie wynagrodzeń lekarzy specjalistów skutkować będzie trudnym do zaakceptowania stanem rzeczy, w którym wysokość wynagrodzenia osób szkolących i szkolonych pozostaje na podobnym poziomie – stwierdza NRL.

Samorząd lekarski przywołuje w tym miejscu stanowisko nr 3 XIV Krajowego Zjazdu Lekarzy z 26 maja 2018 r. w sprawie minimalnego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów, w którym określono postulowany poziom wynagrodzeń lekarzy. Zgodnie z tym stanowiskiem wynagrodzenie zasadnicze lekarzy i lekarzy dentystów rezydentów powinno być ustalone na poziomie dwukrotnej średniej krajowej, natomiast dla lekarza i lekarza dentysty ze specjalizacją – na poziomie trzykrotnej średniej krajowej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postuluje także, aby w związku ze zwiększeniem wysokości wynagrodzenia lekarzy rezydentów odpowiedniemu zwiększeniu uległa również wskazana w art. 16m ust. 1a ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty kwota dodatku do wynagrodzenia dla kierownika specjalizacji. Kwota tego dodatku została ustalona w 2021 r. i od tego czasu nie podlegała waloryzacji.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.