Stary jak komputer w szpitalu powiatowym, czyli mniejszych placówek nie stać na informatyzację

Udostępnij:
Najmniejsze szpitale mogą nie udźwignąć finansowo informatyzacji dokumentacji medycznej, która ma obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku. Obowiązek zastąpienia papierowej dokumentacji medycznej elektroniczną nakłada na placówki ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia.
- Obowiązek zastąpienia papierowej dokumentacji medycznej elektroniczną nakłada na placówki ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia. Zdaniem samorządowców i zarządzających placówkami część szpitali, szczególnie powiatowych, może nie udźwignąć wydatku sięgającego nawet kilku milionów złotych. Tym bardziej że potężne środki przeznaczą na dostosowanie wymogów sanitarnych, na co również mają czas do końca grudnia tego roku - donosi "Rzeczpospolita" i cytuje Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali, który dziesięć lat temu jako członek zarządu i szef departamentu medycyny szpitala sieci University of Vermont wprowadzał cyfryzację dokumentacji medycznej: - Zakładając, że szpital ma już jakieś komputery, minimalne koszty informatyzacji sięgną kilkuset tysięcy złotych. Nie mówimy bowiem wyłącznie o oprogramowaniu i systemach zabezpieczenia danych pacjentów, ale też o zakupie stanowisk informatycznych, które powinny opleść cały szpital, również mobilnych w postaci tabletów czy laptopów, bo lekarz i pielęgniarka muszą mieć do nich stały dostęp, również przy łóżku pacjenta.

Samorządowcy wielokrotnie apelowali, by część kosztów informatyzacji poniósł Narodowy Fundusz Zdrowia. Na razie jedyną ulgą były dodatkowe punkty, jakie przy kontraktowaniu zyskiwały placówki prowadzące EDM.

Przeczytaj także: "E-recepta będzie e-hitem czy e-kitem?".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.