Statyny pomocne w walce ze stwardnieniem rozsianym

Udostępnij:
Wczesne wyniki próby opisanej w "Lancet" wskazują, że leki obniżające cholesterol spowalniają obkurczanie się mózgu u chorych na stwardnienie rozsiane. Teraz rozpoczną się duże próby w tym zakresie. Sprawdzą one, czy statyny są korzystne dla pacjentów z SM poprzez spowalnianie postępów choroby i łagodzenie jej objawów - informuje BBC.
Uczeni z University College London pracowali lata, aby wynaleźć skuteczną terapię. Obecnie dowiedziano się, że istnieje taka szansa. Stwardnienie rozsiane jest główną przyczyną niepełnosprawności, uderza w nery mózgowe oraz rdzeń, co powoduje problemy z poruszaniem mięśniami, równowagą oraz wzrokiem. Nie ma na tę chorobę lekarstwa, choć są terapie, które mogą pomóc na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Zazwyczaj mniej więcej po 10 latach około połowy chorych na stwardnienie rozsiane doświadcza bardziej zaawansowanego etapu choroby. I im właśnie - mają nadzieję uczeni z UCL - pomogą statyny. Obecnie nie ma leków z przekonującym wpływem na późniejszy etap stwardnienia rozsianego. Próba opisana w "Lancet" obejmowała 140 osób chorych na kolejny etap stwardnienia rozsianego, którzy przez dwa lata otrzymywali 80 mg statyny nazywanej simvastatin lub placebo. Wysoka dzienna dawka statyny simvastatin była dobrze tolerowana i spowolniła obkurczanie się mózgu o 43 procent w porównaniu z grupą przyjmującą placebo. Naukowcy wierzą, że statyny mają właściwości przeciwzapalne i neurozabezpieczające, co chroni nerwy przed uszkodzeniem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.