Stop, są wątpliwości w sprawie nowych rozwiązań dotyczących tajemnicy lekarskiej!

Udostępnij:
Naczelna Rada Lekarska poprosiła Rzecznika Praw Obywatelskich, by przyjrzał się zmianom w tajemnicy lekarskiej. Według nich do zwolnienia z tajemnicy wystarczy zgoda osób bliskich. A co jeśli pacjent za życia nie życzył informowania o swym zdrowiu nikogo, nawet bliskich?
- Samorząd lekarski zgłasza wątpliwości co do zgodności z art. 47 Konstytucji przyjętych w ustawie rozwiązań, które obligują lekarza do ujawnienia informacji chronionych tajemnicą lekarską na wniosek każdej osoby bliskiej pacjenta także w sytuacji, w której pacjent za życia w sposób wyraźny, jednoznaczny i świadomy wyraził wolę, aby takie informacje nie były nikomu ujawniane – czytamy w komunikacie Naczelnej Rady Lekarskiej.

W ocenie środowiska lekarskiego dysponentem informacji chronionych jest i powinien być pacjent, który ma możliwość wskazania osób uprawnionych do dostępu do informacji dotyczących jego stanu zdrowia tak za życia, jak i na wypadek śmierci.

- Na poparcie powyższego należy wskazać, że ustawodawca uznał osoby bliskie pacjentowi za nieuprawnione z mocy ustawy do dostępu do informacji o jego stanie zdrowia za życia tego pacjenta. Konsekwencją powyższego jest przewidziana w treści art. 31 ust 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty możliwość udzielania informacji o stanie zdrowia pacjenta innym osobom tylko za zgodą pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego – pisze NRL.

Osoby bliskie nie mają ustawowego uprawnienia do dostępu do informacji o stanie zdrowia pacjenta, aby takie informacje uzyskać muszą zostać upoważnione przez pacjenta. I dlatego, przy zakładaniu dokumentacji medycznej pytani jesteśmy, czy i komu można przedstawiać informację o stanie zdrowia. Poświadczyć to powinniśmy własnym podpisem. Inaczej nawet bliska nam osoba informacji nie uzyska.

- Z powyższego można logicznie wnosić, że wola pacjenta, co do dostępu określonych osób do dokumentacji medycznej i informacji dotyczących jego stanu zdrowia, w zakresie osób uprawnionych do dostępu do tych dokumentów i informacji, powinna być wiążąca także po jego śmierci pisze Naczelna Rada Lekarska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.