Światowy Dzień Serca. Twój świat, twój dom, twoje serce

Udostępnij:
Już po raz dziesiąty w Polsce obchodzić będziemy Światowy Dzień Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Centralne obchody odbędą się na Molo w Sopocie 25 września br.
Celem przedsięwzięcia jest profilaktyka chorób serca będących istotnymi schorzeniami cywilizacyjnymi. Dane ze świata wskazują, że 29 procent wszystkich zgonów spowodowanych jest przez choroby sercowo-naczyniowe co czyni je najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Dlatego w tym roku organizacja odpowiedzialna za przygotowanie Światowego Dnia Serca na świecie – World Heart Federation chce zwrócić uwagę na fakt, że każdy z nas może, poprzez edukację na temat czynników ryzyka, codzienną aktywność fizyczną oraz właściwą dietę redukować obciążenia wywołane chorobami sercowo-naczyniowymi.

Tegoroczne hasło obchodów brzmi: Twój świat, twój dom, twoje serce. WHF przekonuje, że gospodarstwo domowe jest najodpowiedniejszym miejscem do rozpoczęcia działań w celu poprawy zdrowia serca. Warto zatroszczyć się, aby nasze domy stały się miejscem, gdzie szczególną wagę przykłada się do zdrowego trybu życia. Aby to zrobić należy ograniczyć palenie tytoniu w warunkach domowych, zadbać o zdrową dietę oraz wysoką jakość spożywanych pokarmów, uprawiać sport oraz regularnie wykonywać badania kontrolne.

Podczas centralnych obchodów wydarzenia, które w tym roku odbędzie się w niedzielę 25 września 2011 r. na sopockim Molo, będzie można skorzystać z porad ekspertów – lekarzy i dietetyków oraz wykonać badania kontrolne (pomiar ciśnienia, cholesterolu, EKG, pulsoksymetrię, obliczanie wskaźnika ryzyka chorób układu krążenia). Światowy Dzień Serca będzie miał formę pikniku edukacyjnego – odbędą się liczne zabawy dla dzieci, gry sportowe, quiz z nagrodami oraz marsz nordic walking. Znana propagatorka sportu, dziennikarka i autorka książek Mariola Bojarska-Ferenc zaprezentuje ćwiczenia, które pozwolą zachować dobrą kondycję fizyczną. Wystąpi Centrum Uśmiechu i kabaret W gorącej wodzie kąpani. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 i zakończy się ok. 21.00 koncertem muzycznym.


O Światowym Dniu Serca
Światowy Dzień Serca to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się od 2000 roku w ponad 100 krajach na całym świecie. Zostało zainspirowane przez World Heart Federation z udziałem World Health Organisation (WHO), UNESCO i UNICEF’u. Jest to prestiżowe wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. Hasłem tegorocznych, dziesiątych w Polsce, a dwunastych na świecie obchodów jest: „One World, One Home, One Heart”. Tego dnia w wielu miastach naszego kraju lokalne oddziały Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przygotują ciekawe działania.



Jak dbać o serce?
Światowy Dzień Serca. Twój świat, twój dom, twoje serce

World Heart Federations wraz ekspertami z całego świata ustaliło priorytety w kwestii zapobiegania i kontroli chorób sercowo-naczyniowych. Opracowano cztery podstawowe zasady, których przestrzeganie minimalizuje wystąpienie chorób serca:

1. Zaprzestanie palenia papierosów w domu – w trosce o zdrowie swoich najbliższych powinniśmy unikać sytuacji, w których poprzez nałóg stają się biernymi palaczami
2. Używanie zdrowych produktów i przestrzeganie diety – warto zacząć dzień od smacznego owoca oraz zadbać, by kolacja zawierała porcję zdrowych warzyw. Lunch przygotujmy samodzielnie i zabierzmy ze sobą do pracy.
3. Aktywność fizyczna – ograniczmy czas spędzany przed telewizorem do maksymalnie dwóch godzin dziennie. Lepiej spędzić ten czas wraz z rodziną na świeżym powietrzu. Gdy to możliwe zrezygnujmy z jazdy samochodem na rzecz roweru lub spaceru.
4. Badania kontrolne – regularna kontrola poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz ciśnienia umożliwia wykrycie chorób sercowo-naczyniowych we wczesnym stadium i zapobieganie ich rozwojowi.

Ponad 70 procent zawałów serca i udarów mózgu zdarza się w warunkach domowych, gdy członek rodziny jest obecny i dostępny, by pomóc ofierze.

Znaki sygnalizujące możliwość wystąpienia zawału serca:
• ucisk lub ból w klatce piersiowej,
• ucisk lub ból promieniujący na inne górne partie ciała jak ramiona, plecy, szyja, żołądek lub szczęka,
• duszności, którym niekoniecznie musi towarzyszyć uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej,
Inne objawy to: niewyjaśnione osłabienie lub zmęczenie, niepokój, dziwne bóle nerwowe, niestrawność, zimne poty, nudności, wymioty, zawroty głowy i omdlenia.


Objawy świadczące o możliwości wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu:
• nagły niedowład w części twarzy, ramionach lub nogach, częściej występujące tylko po jednej stronie ciała,
• nagłe problemy z mówieniem lub rozumieniem mowy,
• nagłe problemy ze wzrokiem – w jednym lub obu oczach jednocześnie,
• problemy z poruszaniem się, zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji ruchowej,
• nagły silny ból głowy bez przyczyny.

W przypadku wystąpienia któregoś z objawów, należy bezzwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Do czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych należą:
• wysokie ciśnienie krwi
• nadwaga
• wysoki poziom cholesterolu
• palenie papierosów
• niska aktywność fizyczna
• cukrzyca
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.