System Monitorowania Kształcenia nadchodzi

Udostępnij:
1 maja 2017 roku to dzień, w którym wchodzą w życie przepisy wprowadzające teleinformatyczny System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych w części dotyczącej kształcenia podyplomowego lekarzy. Czym jest SMK? Odpowiada Katarzyna Chmielewska, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia.
Artykuł Katarzyny Chmielewskiej:
- System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych został opracowany w ramach projektu „Dziedzinowe systemy teleinformatyczne systemu informacji w ochronie zdrowia” (P4) i powinien zostać udostępniony grupom zawodowym lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych 1 maja 2016 r. Z uwagi jednak na konieczność bezpiecznego wdrożenia systemu podjęto decyzję o etapowym udostępnianiu jego funkcjonalności i w konsekwencji termin wdrożenia SMK dla lekarzy i lekarzy dentystów przesunięto o rok.

System wprowadza istotną zmianę związaną z przejściem z papierowej do elektronicznej formuły ewidencji procesu kształcenia podyplomowego wspomnianych wyżej grup zawodowych i umożliwia efektywniejsze zarządzanie zasobami w celu zabezpieczenia dostępności i ciągłości opieki zdrowotnej poprzez skuteczne monitorowanie przebiegu procesu kształcenia podyplomowego kadr medycznych. Jest to istotne narzędzie planowania polityki kształcenia kadr medycznych, opartej na dostępie do danych zawartych w SMK. Gromadzone w SMK informacje umożliwią nie tylko prowadzenie analiz dotyczących zapotrzebowania w zakresie kadr medycznych w systemie ochrony zdrowia, lecz także efektywną organizację, planowanie i monitorowanie procesu specjalizacji oraz ocenę jakości i skuteczności kształcenia.

Ma być jak… w banku
Wdrożenie SMK to także duże ułatwienie dla uczestników procesu specjalizacji. Podobnie jak w przypadku posiadania konta w banku z dostępem przez Internet zyskujemy przede wszystkim wygodę i oszczędność czasu, ponieważ większość czynności możemy wykonać bez wychodzenia z domu i w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia stanu naszego rachunku, tak też w przypadku SMK dotychczasowe procedury, oparte na dokumentacji papierowej, zostaną skrócone dzięki zastąpieniu ich elektronicznym obiegiem dokumentacji. Lekarze i lekarze dentyści, podobnie jak inni specjalizujący się profesjonaliści medyczni, będą mieli udostępnione w SMK funkcjonalności umożliwiające: wnioskowanie o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego, prowadzenie elektronicznej karty specjalizacji, a także wnioskowanie o przystąpienie do egzaminów LEK lub LDEK i PES. Inne funkcjonalności przewidziane są dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy będą pełnić funkcję kierownika specjalizacji. Kierownicy specjalizacji będą mieli w SMK możliwość np. tworzenia w postaci elektronicznej rocznego planu szkoleniowego czy potwierdzania w elektronicznej karcie specjalizacji odbytych procedur, kursów i staży kierunkowych (w ramach nadzoru nad przebiegiem szkolenia specjalizacyjnego). Poprzez SMK podmioty lecznicze będą także składały wnioski o udzielenie akredytacji na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie, a konsultanci krajowi przed dopuszczeniem do PES będą opiniowali merytorycznie przebieg specjalizacji.

Jak jest, a jak będzie?
Aby lepiej zrozumieć funkcjonalności SMK, najlepiej porównać nowe rozwiązania, które wejdą w życie 1 maja 2017 r., z dotychczasowymi procedurami.

Obecnie lekarz i lekarz dentysta muszą zakładać odrębne konto (login i hasło), aby złożyć wniosek zgłoszeniowy do LEK i LDEK, odrębne, aby zarejestrować się w systemie WORS i złożyć wniosek o rozpoczęcie specjalizacji, i odrębne, by złożyć wniosek do PES. Dzięki nowym przepisom lekarz będzie mógł raz założyć konto w SMK (w portalu P2 System Administracji – P2 SA) i poprzez nie składać wszystkie wnioski i dokumentować przebieg specjalizacji.

Pierwszy krok, jaki muszą wykonać lekarz i lekarz dentysta w celu założenia tego konta, to złożenie elektronicznego wniosku o założenie konta, dostępnego na stronie logowania do aplikacji (https://smk.ezdrowie.gov.pl). Następnie na stronie startowej należy wybrać przycisk „załóż konto”, pamiętając o tym, że przy zakładaniu nowego konta login użytkownika będzie stanowił adres e-mail podany we wcześniej złożonym wniosku. Na podany we wniosku adres e-mail przesłana zostanie informacja o założeniu w SMK tzw. konta zerowego. Kolejnym krokiem jest wybór roli w SMK, która determinuje uprawnienia danej osoby. W tym celu z już założonego konta zerowego należy złożyć wniosek o nadanie uprawnień do roli, w jakiej dany lekarz lub lekarz dentysta będzie występował w systemie – wystarczy zalogować się do systemu i utworzyć nowy wniosek, otwierając ikonę „Nowy wniosek o modyfikację uprawnień”. Wypełniony nowy wniosek można wysłać w SMK, używając podpisu elektronicznego (e-PUAP, podpisu kwalifikowanego), a w przypadku braku tego podpisu za pomocą przycisku „Złóż wniosek papierowy”, do podmiotu weryfikującego, tj. okręgowej izby lekarskiej. W tej ostatniej sytuacji wniosek papierowy należy jednak wydrukować i dostarczyć osobiście do siedziby podmiotu w celu weryfikacji i nadania uprawnień do roli w SMK.

Podpisany przy użyciu elektronicznego podpisu kwalifikowanego „Nowy wniosek o modyfikację uprawnień” jest weryfikowany przez Centralny Wykaz Pracowników Medycznych. Jeżeli wymagane dane są zgodne (PESEL, numer prawa wykonywania zawodu), system automatycznie nada uprawnienia wnioskodawcy. W przypadku złożenia wniosku papierowego weryfikacji tej dokonuje pracownik okręgowej izby lekarskiej, której lekarz lub lekarz dentysta jest członkiem.

Kolejne działania w SMK lekarz i lekarz dentysta będą realizować w zależności od nadanej w systemie roli – zgodnie z procedurami określonymi w przepisach prawa.

Dla tegorocznych absolwentów kierunku lekarskiego najistotniejsze będzie złożenie w SMK wniosku o przystąpienie do LEK lub LDEK. Wniosek ten, zgodnie z przepisami, będą mogli składać młodzi lekarze za pośrednictwem SMK od 1 maja do 30 czerwca 2017 r.

Lekarze, którzy już są w trakcie specjalizacji lub rozpoczną realizację specjalizacji w wyniku ostatniego wiosennego postępowania kwalifikacyjnego, nadal będą prowadzili dokumentację papierową przebiegu specjalizacji, natomiast wniosek o przystąpienie do PES będą już składać w SMK.

Będą szkolenia i instrukcje
Ministerstwo Zdrowia wraz z CSIOZ planują szkolenia dla studentów ostatniego roku kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego oraz dla pozostałych osób korzystających z SMK, a także opublikowanie instrukcji ułatwiającej poruszanie się po systemie oraz uruchomienie infolinii dla lekarzy potrzebujących wsparcia przy pracy z systemem.

Rezygnacja z wersji papierowej dokumentacji przebiegu kształcenia podyplomowego i wdrożenie elektronicznego Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych to niewątpliwie duże wyzwanie. Wyrażam jednak nadzieję, że przy wspólnym zaangażowaniu wszystkich uczestników systemu uda się osiągnąć zakładane cele.

Katarzyna Chmielewska
Autorka jest dyrektorem Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia.

Artykuł pochodzi z "Menedżera Zdrowia" numer 2/2017.


Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.