Szpitale prywatne apelują do premiera

Udostępnij:
Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych zwróciło się do premiera Donalda Tuska z apelem w sprawie nowych rozwiązań, które mogłyby ułatwić rozwój sektora niepublicznych szpitali.
Na zorganizowanej w Katowicach konferencji pt. "Czy pacjentom w Polsce potrzebne są prywatne szpitale?" prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Andrzej Sokołowski powiedział, że chciałoby ono otwartej dyskusji oraz prezentacji "kompleksowej reformy systemu ochrony zdrowia" – podaje Onet.pl.

Sokołowski podkreślił, że organizacja sektora prywatnego powinna się odbyć jak najszybciej a specjalistyczna i bardziej dostępna opieka zdrowotna musi być dostosowana do potrzeb społecznych.
Przedstawiciele Stowarzyszenia dostrzegają wysiłek Rządu RP w transformacji sektora opieki zdrowotnej, którego wyznacznikiem jest pakiet ustaw zdrowotnych skierowany pod obrady Parlamentu, uważają jednak, że działania te są dalece niewystarczające i mogą być traktowane jedynie jako pierwszy krok reformy.

- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni brakiem prezentacji docelowych założeń: dokąd zmierza system i rynek ochrony zdrowia? Rodzi to negatywne konsekwencje dla inwestycji w ochronie zdrowia. Fakt ten powoduje brak możliwości rzetelnej oceny anonsowanych propozycji nowych regulacji. Towarzyszy temu narastająca obawa, czy kierowany przez Pana Premiera Rząd RP faktycznie wie, jak mają wyglądać docelowe rozwiązania. W tej sytuacji rekomendujemy i oczekujemy od Rządu Pana Premiera otwarcia dyskusji i prezentacji tez kompleksowej reformy systemu ochrony zdrowia i mapy drogowej jej realizacji – czytamy w apelu.

Jak podaje Onet.pl w liście do premiera członkowie Stowarzyszenia napisali, że konieczne jest wdrożenie zintegrowanego systemu planowania już na poziomie lokalnym, ponieważ społeczeństwo się starzeje i trzeba dostosować opiekę zdrowotną do zmian demograficznych. Szpitale prywatne domagają się także stworzenia gruntu dla rozwoju silnych prywatnych ubezpieczycieli, którzy mogliby w przyszłości stanowić alternatywę dla NFZ. Apelowali również o "wyeliminowanie uznaniowości" w ramach kontraktowania świadczeń.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych zrzesza 82 szpitale, zarejestrowane jako niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Większość z nich posiada kontrakt z NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.