Szpitale uzależnione od unijnych funduszy

Udostępnij:
Szpitale są jednymi z najbardziej aktywnych podmiotów w wykorzystywaniu środków z UE. Unijne pieniądze już się kończą. Bez nich nie poradzi sobie co trzeci powiatowy szpital.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Szpitale za pieniądze z Unii rozbudowują się, prowadzą remonty, budują lądowiska dla helikopterów, kupują nowoczesny sprzęt i ambulanse. Problem w tym, że unijne dotacje przyznane Polsce do 2013 roku się kończą, a potrzeby służby zrowia nie zostały zrealizowane nawet w połowie. Tymczasem rząd chce, by za cztery lata wszystkie placówki spełniały standardy sanitarne i techniczne. Co trzeci powiatowy szpital nie poradzi sobie z tym bez unijnych środków, a nowe dotrą do nas dopiero po 2013 roku.

Skalę zainteresowania szpitali pieniędzmi z UE pokazuje przykład Mazowsza. W regionalnym programie operacyjnym województwo mazowieckie przeznaczyło na ochronę zdrowia najwięcej, bo ponad 240 mln zł. Środków wystarczyło na jeden konkurs. Wystartowało w nim 230 szpitali, 31 placówkom przyznano dotacje, a umowy podpisano z 24. W trybie pozakonkursowym dofinansowanie otrzymały cztery szpitale, które marszałek uznał za kluczowe. Pula środków została wykorzystana w 95 proc.

Z dotacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w całej Polsce skorzystało 250 z ponad 730 szpitali.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.