Szymon Czerwiński

Szpitali zamykanie – kto za tym stanie? ►

Udostępnij:

– Mimo konsultacji ustawy o szpitalnictwie wciąż nie wiemy, kto będzie odpowiadał za zmiany w sieci szpitali – stwierdził prezes OZPSP Waldemar Malinowski, sugerując, że decyzję o zamykaniu szpitali i oddziałów szpitalnych powinni podejmować dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Przed nami trzecie konsultacje ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – są potrzebne, bo nie ma zgody co do tego, kto powinien wziąć odpowiedzialność za zmiany szpitalnictwie
  • Głównym problemem jest przesunięcie części decyzji na przedstawicieli regionów – na przykład w sprawie oddziałów ginekologiczno-położniczych, bo siatkę tych mieli wypracowywać wojewodowie we współpracy z samorządami, urzędnikami Narodowego Funduszu Zdrowia i ekspertami
  • Podczas Priorytetów 2025 rozmawialiśmy o reformie szpitali z prezesem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemarem Malinowskim
  • Ekspert potwierdził, że z odpowiedzialnością za zmiany jest kłopot – zaproponował, kto powinien reformować system
  • Malinowski stwierdził, że poza kwestiami merytorycznymi, problematyczne jest to, że nie ma zgody w koalicji rządzącej, a także w kierownictwie resortu, co do propozycji zmian w szpitalnictwie
  • Reformowanie szpitali już powinno się rozpoczynać
  • Czy trzecia tura wystarczy, aby stworzyć przepisy?
  • Kiedy odbędzie się następne spotkanie przedstawicieli OZPSP z minister zdrowia – o czym będzie mowa?

21 stycznia minister zdrowia Izabela Leszczyna, mówiąc o konsultacjach ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, w której zapisano reformę szpitali, przyznała, że konieczna będzie trzecia tura, bo w poprzednich wpłynęło wiele uwag kwestionujących przyjętą koncepcję.

Podczas Priorytetów 2025 spytaliśmy prezesa Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemara Malinowskiego, co jego zdaniem jest największym kłopotem w reformowaniu szpitali.

Rozmowa z ekspertem poniżej, pod wideo dalszy ciąg tekstu.


Malinowski jednoznacznie ocenił, że brak zgody w koalicji rządzącej (a także w kierownictwie resortu) co do propozycji zmian w szpitalnictwie.

– Jestem zawiedziony, bo reformowanie szpitali już powinno się rozpoczynać, a w tej chwili nie wiemy, jak i kiedy będzie przebiegać. Wydaje się, że nie wiedzą tego także w resorcie – mówił Malinowski 29 stycznia.

Trzecia tura konsultacji to konieczność, bo problemem jest przesunięcie części decyzji na przedstawicieli regionów – na przykład w sprawie oddziałów ginekologiczno-położniczych, bo siatkę tych mieli wypracowywać wojewodowie we współpracy z samorządami, urzędnikami Narodowego Funduszu Zdrowia i ekspertami. Uwagi dotyczyły tego, że działania powinny jednak być podejmowane centralnie, na podstawie mapy potrzeb zdrowotnych.

Wojewodowie – nie, więc kto?

Wojewodowie nie chcą wziąć odpowiedzialności za ewentualne zamykanie szpitali i oddziałów szpitalnych, a niewykluczone, że taka będzie konieczność.

– Wciąż nie wiemy, kto będzie odpowiadał za zmiany – stwierdził Waldemar Malinowski, informując, że OZPSP podczas konsultacji wniósł uwagę, z której zapisano, aby to dyrektorzy oddziałów wojewódzkich funduszu decydowali o szpitalach.

– Ustawowo to Narodowy Fundusz Zdrowia jest odpowiedzialny za zabezpieczenie świadczeń medycznych na danym obszarze, a więc odpowiedzialność powinna spoczywać na dyrektorach oddziałów wojewódzkich płatnika – poinformował Waldemar Malinowski.

Jedna, dwie, trzy czy więcej – ile tur potrzebnych?

Czy zdaniem prezesa OZPSP wystarczy trzecia tura konsultacji, aby stworzyć przepisy?

– Myślałem, że wystarczy jedna lub dwie – odpowiedział Malinowski, zwracając uwagę, że potrzebne są zmiany systemowe, a nie tylko dotyczące szpitali.

– Jedna ustawa powinna regulować system ochrony zdrowia w całości – także relacje między podstawową opieką zdrowotną, ambulatoryjną opieką specjalistyczną i szpitalami. Mamy ustawę o POZ, tworzymy przepisy o szpitalnictwie. Bez ustawy, opisujące wszystkie części systemu nie będzie współpracy, a ta bezwzględnie potrzebna – stwierdził.

Waldemar Malinowski poinformował też, kiedy odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli OZPSP z minister i o czym będzie mowa.

Przeczytaj także: „AOS po nowemu – o szczegółach powiedział nam Marek Augustyn”, „Priorytety dyrektorów szpitali” i „Kto pozamyka szpitale?” i „Wielka reforma małych szpitali”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.