Tomasz Maciejewski o zobowiązaniach Instytutu Matki i Dziecka, wycenie świadczeń i ryczałcie

Udostępnij:
- Wyceny dużej części procedur pediatrycznych nie pokrywają kosztów ich świadczenia. Dodatkowo – po wprowadzeniu ryczałtowego rozliczenia – dotychczasowa cena uległa jeszcze zmniejszeniu - przyznał Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie:
- Podstawowym źródłem przychodów Instytutu Matki i Dziecka jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Instytut jako wysokospecjalistyczny ośrodek medyczny przygotowany jest do świadczenia pomocy medycznej w najbardziej skomplikowanych przypadkach, zatrudniając kadrę najlepszych specjalistów. Niestety, wyceny dużej części procedur pediatrycznych nie pokrywają kosztów ich świadczenia. Dodatkowo – po wprowadzeniu ryczałtowego rozliczenia – dotychczasowa cena uległa jeszcze zmniejszeniu. Przychody z NFZ nie pozwalają na wygenerowanie nadwyżki środków, która mogłaby zostać przeznaczona na wymianę sprzętu medycznego, czy działania inwestycyjne pod kątem infrastruktury.

Większość infrastruktury instytutu wymaga generalnych remontów i dostosowania do wymogów rozporządzenia ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Instytut jest w trakcie realizacji programu dostosowania infrastruktury do wymogów rozporządzenia. Zadanie to początkowo realizowane było ze środków z dotacji celowej Ministra Zdrowia. Niestety, środki te okazały się niewystarczające do zakończenia inwestycji.

Pod koniec 2016 r. udało się uzyskać wsparcie w formie niskooprocentowanej pożyczki z Ministerstwa Skarbu Państwa na kwotę 25,5 mln zł. w celu kontynuowania prac remontowo-modernizacyjnych. Jednak, w 2016r. do czasu uzyskania wsparcia Instytut pokrywał wydatki także ze środków własnych. Stąd w 2016r. w IMID istotny wzrost zobowiązań (głównie długoterminowych) spowodowany był koniecznością poszukiwania finansowania na działania inwestycyjne. Poniesione nakłady już dziś procentują optymalizacją kosztów związanych z bieżącą działalnością instytutu.

Instytut Matki i Dziecka jest jednostką badawczo-rozwojową działającą w obszarze zdrowia. Funkcjonuje w oparciu o ustawę o instytutach badawczych co oznacza, że działalność naukowa stanowi istotny zakres działalności Instytutu, mający źródło w dotacji z MNiSzW skierowanej na utrzymanie potencjału badawczego. Niestety wielkość tej dotacji corocznie stanowi mniejszy procent w przychodach ogółem i jest niewystarczająca do pokrycia kosztów działalności naukowej. Pomimo tego w wyniku przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych w 2017 Instytut Matki i Dziecka otrzymał kategorię A, co w najwyższym stopniu potwierdza osiągnięcia w obszarze nauki.

Zmiany ustawowe dotyczące wynagrodzeń, to jest minimalnej stawki godzinowej oraz wyższych kosztów związanych z koniecznością odprowadzania pełnej składki ZUS również od umów cywilnoprawnych, generują wyższe koszty miesięczne IMiD. W tym miejscu warto podkreślić, że branża medyczna cierpi z powodu niewystarczającej ilości kadr - brakuje lekarzy, pielęgniarek oraz diagnostów. Ma to konsekwencje w postaci wyższych oczekiwań dotyczących uposażenia tych grup zawodowych. Dodatkowym obciążeniem są dla nas przepisy wprowadzone w zeszłym roku regulujące wzrost wynagrodzeń minimalnych dla pracowników medycznych.

Wszystkie działania podejmowane przez dyrekcję Instytut Matki i Dziecka mają na celu wypracowanie jak najlepszych wyników finansowych przy zachowaniu wysokiej jakości świadczonych usług medycznych oraz rozwoju osiągnięć naukowych.

Przeczytaj także: "1 203 286 467 złotych długu, czyli instytuty to kolosy na glinianych nogach", "Dyrektorzy instytutów o długach, wycenach i współpracy z Ministerstwem Zdrowia", "Profesor Opolski: To, że w 2016 rok aż trzynaście instytutów miało straty, powinno martwić" i "Czy ministerstwo planuje oddłużyć instytuty? Milena Kruszewska odpowiada".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.