Trening mózgu a gry komputerowe - Neuropsychiatria i Neuropsychologia

Udostępnij:
Trening mózgu z wykorzystaniem specjalistycznych programów jest stosowany nie tylko przez osoby z uszkodzeniami mózgu, ale także przez osoby zdrowe. Coraz częściej do trenowania funkcji poznawczych wykorzystuje się gry komputerowe.
Ze względu na rosnącą popularność gier badacze podejmują liczne próby weryfikowania poprawy funkcjonowania poznawczego w wyniku grania, a także wyjaśniania mechanizmów tego zjawiska. Obecny stan wiedzy jednoznacznie wskazuje, że gry komputerowe pozytywnie wpływają na szereg funkcji poznawczych, przede wszystkim na uwagę, pamięć krótkotrwałą i pamięć roboczą. Ze względu na specyfikę gier komputerowych, które dostarczają dynamicznej stymulacji, obserwuje się transfer efektów grania na nietrenowane funkcje poznawcze. Wiedza na temat neuronalnych podstaw tego rodzaju poprawy jest bardzo skąpa.

W artykule zamieszonym w czasopiśmie Neuropsychiatria i Neuropsychologia podjęto próbę podsumowania i usystematyzowania obecnego stanu wiedzy dotyczącej zmian behawioralnych i neuroplastycznych w wyniku treningów z wykorzystaniem gier komputerowych. Artykuł koncentruje się na opisie badań weryfikujących działanie różnych programów treningowych i gier.

Zapraszamy do lektury artykułu TUTAJ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.