Turystyka zdrowotna po niemiecku: Region Zdrowia Fryburg

Udostępnij:
Region Zdrowia Fryburg to inicjatywa klastrowa, która stanowi klasyczny przykład metod, jakie zamierzają wprowadzić w życie Niemcy dla rozwoju turystyki medycznej. Oparta jest na kombinacji ciekawej oferty turystycznej i wysokiego poziomu.
Swoją pozycję na mapie zdrowotnej Niemiec region Fryburga zawdzięcza kilku czynnikom. Atrakcyjne położenie na zboczach Czarnolasu, nad rzeką Dreisam, w pobliżu granicy z Francją i Szwajcarią tworzy szerokie możliwości turystyczne. Miejsce to słynie z założonego w 1457 r. uniwersytetu oraz działającej w jego strukturach kliniki, znajdującej się na liście pięciu najlepszych placówek medycznych w Niemczech. Najważniejszą gałęzią gospodarki w tym regionie jest branża związana ze zdrowiem oraz turystyką. Na bazie tej analizy zrodził się pomysł połączenia tych dwóch sektorów, co stanowiło główny cel powołanego w 2012 r. klastra Region Zdrowia Fryburg. Koncepcja jego funkcjonowania została laureatem krajowego konkursu na najlepszy projekt klastrowy. Ministerstwo Gospodarki, korzystając ze wsparcia Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wsparło inicjatywę kwotą 195 tys. euro. Drugie tyle wyłożyły ze środków własnych instytucje przystępujące do współpracy. Wielobranżowej inicjatywie klastrowej od początku przyświecał cel zrównoważonego wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności.

Doktor Michael Richter z biura klastra tak wspomina początek funkcjonowanie tej jednostki: – Zaczynaliśmy od 12 członków, obecnie jest ich 40. Już wcześniej funkcjonował na tym terenie klaster związany z ochroną środowiska. Tamte doświadczenia pokazały nam, że ukierunkowane, ponadbranżowe połączenie istotnych interesariuszy przynosi wymierne korzyści dla regionu i dlatego zainicjowaliśmy koncepcję Regionu Zdrowia. Wpływ na to miał też fakt, że Fryburg posiada markę i klaster Zielone Miasto, w którym zrównoważony rozwój odgrywa decydującą rolę. W okolicy znajdują się tradycyjne, znane uzdrowiska – Bad Krozingen i Badenweiler. Także duża klinika uniwersytecka stanowi ważny, może nawet najważniejszy filar naszego klastra. Co więcej, zdrowie i jakość życia w regionie od dawna jest dla nas istotną wartością, która jest rozpowszechniona w lokalnym społeczeństwie. Staramy się tutaj koncentrować nie tylko na chorych, lecz także na zdrowych, tak aby przyczynić się do długotrwałego utrzymania dobrego stanu zdrowia. To stanowi drugi istotny dla nas temat: wspieranie zdrowia i łączenie różnorodnych obszarów. Przykładowo osoby przyjeżdżające na urlop wypoczynkowy do Fryburga albo do Czarnolasu mogą potraktować pobyt tutaj jako okazję do zrobienia badań kontrolnych lub zwiększenia swojej wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Budowanie marki zdrowotnej regionu opiera się na różnorodnych zasobach i długoletniej tradycji dotyczącej zarówno doświadczeń w strukturach klastrowych, jak i świadomości znaczenia turystyki i branży medycznej dla lokalnego społeczeństwa.

Inicjatywa klastrowa obejmuje trzy grupy zadań, które są ściśle ze sobą powiązane. Pierwszy człon stanowi turystyka medyczna, gdzie kładzie się nacisk na rozwój oraz profesjonalizację pozyskiwania pacjentów i opieki nad nimi. Drugi obszar to podróże zdrowotne, których rozwój ma się przyczynić do zapobiegania i wczesnego wykrywania chorób. Trzeci segment dotyczy e-zdrowia, a jego celem jest znalezienie nowych rozwiązań w terapii i metodach diagnostycznych, na granicy między medycyną, techniką i komunikacją.
Bezpośrednie pozyskiwanie pacjentów nie należy jednak do działań klastra. Jak informuje dr Richter, każdy członek klastra zajmuje się tym samodzielnie, ma własną sieć kooperantów na miejscu i sam za to odpowiada.

– Nie zajmujemy się działalnością pośredniczącą. Oprócz łączenia członków widzimy nasze zasadnicze zadanie przede wszystkim w budowaniu silnej marki w turystyce zdrowotnej na rynku krajowym i zagranicznym, a także w dbaniu o nią poprzez odpowiednie działania i środki – wyjaśnia dr Richter.
Do działań prowadzonych przez klaster można zaliczyć uczestnictwo w targach branżowych, takich jak targi zdrowia „Arab Health” w Dubaju w styczniu 2016 r., czy wydanie katalogu w trzech wersjach językowych prezentującego całościowe spojrzenie na wyspecjalizowane oferty regionu. W pierwszej części pokazany jest Fryburg i jego potencjał wypoczynkowy, w drugiej części najważniejsze oferty medyczne w 11 obszarach, a dopiero w trzeciej części przedstawiono wszystkich partnerów klastra.

Ciekawą inicjatywą związaną z profesjonalizacją obsługi pacjentów na poziomie pojedynczego członka jest funkcjonujący w strukturach Kliniki Uniwersyteckiej Międzynarodowy Serwis Medyczny (International Medical Services). Jego główne zadanie polega na całościowej opiece nad pacjentem zagranicznym – od załatwienia formalności pobytowych, dostarczenia wstępnej kalkulacji kosztów, aż po zorganizowanie transferu z lotniska.

W dyskusji o turystyce medycznej zawsze najważniejszym zagadnieniem jest odpowiedź na pytanie, ilu pacjentów odwiedza rocznie region Fryburga. Według dr. Richtera nie ma żadnych oficjalnych statystyk dotyczących turystyki medycznej w Niemczech. – Wiemy tylko, ilu pacjentów odwiedza nasz region, ale pozostanie to naszą tajemnicą – mówi.

Anna Białk-Wolf

Pełny tekst ukazał się w najnowszym numerze "Menedżera Zdrowia"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.