Unikatowy zabieg przeszczepienia łąkotki w Szpitalu Medicover

Udostępnij:
W Szpitalu Medicover dr Tomasz Poboży, lekarz ortopeda traumatolog, specjalizujący się m.in. w zabiegach artroskopowych w obszarze stawów wraz z asystującym dr Mirosławem Szarzyńskim, przeprowadził udany zabieg przeszczepu łąkotki, która pochodziła od zmarłego dawcy. Dla 24- letniego pacjenta, u którego nie można było zastosować wszczepów kolagenowych czy sztucznej łąkotki, była to jedyna możliwość operacyjnego odtworzenia tej części kolana.
Zabieg przeszczepu łąkotki od zmarłego dawcy to rzadko wykonywana procedura, która daje szansę na uniknięcie zmian zwyrodnieniowych w przyszłości, wymagających endoprotezo-plastyki. Tego typu zabiegów przeprowadzonych jest w Polsce bardzo niewiele i są one realizowane od niedawna.

Zabieg przeszczepu wykonano u 24- letniego pacjenta, który w grudniu 2010 r. doznał urazu stawu z uszkodzeniem łąkotki, był operowany (szycie łąkotki), jednak w marcu 2011 r. doznał ponownego urazu i uszkodził staw po raz drugi. Tym razem łąkotka niestety nie nadawała się do naprawy i została usunięta.

Po całkowitym usunięciu łąkotki zdecydowano się na rekonstrukcję tej części kolana przy zastosowaniu przeszczepu allogenicznego, czyli od zmarłego dawcy. Po usunięciu resztek uszkodzonej łąkotki, w kości piszczelowej wytwarza się rynnę kostną, w którą wprowadza się bloczek kostny, do którego przymocowane są przedni i tylny róg przeszczepu. Wolna część łąkotki przyszywana jest do torby stawowej. Inaczej niż przy przeszczepianiu większości innych narządów, w przypadku przeszczepu łąkotki nie jest potrzebne stosowanie leków immunosupresyjnych, gdyż przeszczep pozbawiony jest żywych komórek.

- „Pomimo, iż jest to dość duży i trudny technicznie zabieg, wszystko przebiegło planowo i bez powikłań. Teraz przed pacjentem okres rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności” – podkreśla Dr Tomasz Poboży.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.