Ustawa o zdrowiu publicznym: pieniądze na realizację ustawy zależne od Ministra Finansów

Udostępnij:
Wiceminister Beata Małecka-Libera zaprezentowała u Pracodawców RP projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Zakłada on m.in. zmniejszenie odsetka osób nieuprawiających aktywności fizycznej o 10 proc. do 2025 roku oraz o tyle samo osób pijących szkodliwie alkohol oraz finansowanie jej założeń m.in. z wpływów akcyzowych.
Projekt ma tworzyć ramy do przygotowania szerszego, opartego na obiektywnych wskaźnikach Narodowego Programu Zdrowia, a także wspierać koordynowanie działań poszczególnych instytucji z zakresu zdrowia publicznego oraz określić ramy finansowania projektów prozdrowotnych.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym zakłada koordynowanie wydatkowania środków na ochronę zdrowia przez wszystkie Ministerstwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego.

Programy profilaktyczne i kampanie edukacyjne byłyby finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia oraz innych resortów, które mają w swoim budżecie pozycje związane ze zdrowiem publicznym, z subfunduszu profilaktycznego utworzonego w NFZ (z 1 proc. budżetu) oraz z Funduszu Zdrowia Publicznego (finansowanego odsetkiem od wpływów z akcyzy – odpowiednio 1 proc. ze środków z akcyzy na alkohol, 0,5 proc. z akcyzy na tytoń i 3 proc. z akcyzy od gier hazardowych). Szacuje się, że w sumie w pierwszym roku obowiązywania ustawy – w 2016 r. – na profilaktykę zostanie wydane ok. 1,5 mld zł. Bardzo ważną zapowiedzią jest też utworzenie nowego produktu kontraktowego – porady profilaktycznej. To z pewnością spowoduje zwiększenie dostępności profilaktyki oraz zwróci lekarzom uwagę na tę problematykę.

Ważnym punktem projektu jest koordynowanie kwestii z zakresu zdrowia publicznego. Ustawa tworzy instytucję Pełnomocnika Rządu ds. Zdrowia Publicznego – w randze Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zakłada też powołanie Komitetu Sterującego Narodowego Programu Zdrowia (składającego się z przedstawicieli w randze Ministra lub Wiceministra z resortów objętych programem) oraz Rady do Spraw Zdrowia Publicznego (mającej charakter opiniodawczo-doradczy).

Wiceminister Małecka-Libera stawia sobie za cele realizacji ustawy: zatrzymanie wzrostu otyłości i cukrzycy do 2025 r., zmniejszenie odsetka palących o 2 proc. w ciągu 5 lat, zmniejszenie odsetka osób nieuprawiających aktywności fizycznej o 10 proc. do 2025 r., zmniejszenie liczby osób pijących szkodliwie alkohol o 10 proc. do 2025 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.