W 2013 r. wartość sprzedanego w Polsce sprzętu do diagnostyki obrazowej przekroczy miliard złotych

Udostępnij:
Rynek diagnostyki obrazowej osiągnie wartość 882 mln zł w 2012 r. W latach 2012-2014 sprzedaż w analizowanym segmencie będzie rosła o 14% (CAGR, średnioroczny wzrost), wynika z najnowszego raportu PMR „Rynek diagnostyki obrazowej w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014”. Głównymi motorami wzrostu będzie zwiększenie inwestycji w sektorze prywatnym, fundusze europejskie (z wyjątkiem roku 2014, kiedy to nie będzie już możliwości korzystania z kolejnej transzy, która kończy się w roku 2013), jak również coraz większy nacisk na prewencję w polityce zdrowotnej państwa. W 2013 r. wartość rynku diagnostyki obrazowej, według naszych prognoz, przekroczy 1 mld zł.
W 2009 r. kryzys i wysoki kurs euro zahamowały zamówienia na aparaturę do diagnostyki obrazowej na rynku prywatnym, ale nie wpłynęły na rynek publiczny (sporo zakupów finansowanych było z dotacji unijnych, których kryzys nie dotknął, co spowodowało lekkie osłabienie sprzedaży w liczbie sztuk przy wzroście wartości sprzedaży). Było to spowodowane faktem, iż wiele inwestycji jest finansowanych z funduszy UE. Dlatego też wartość rynku wzrosła wtedy o 33%.
Na rozwój rynku diagnostyki obrazowej wpływają natomiast dość znacznie publiczne wydatki (refundacja badań diagnostycznych przez NFZ). „Im więcej NFZ przeznacza na finansowanie badań, tym bardziej optymistyczne są firmy świadczące takie usługi i tym chętniej inwestują one w sprzęt. Dlatego też w roku 2012 spodziewamy się przyspieszenia dynamiki wzrostu wartości rynku diagnostyki obrazowej do niemal 16%.” wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR i autorka raportu. Wzrost ten będzie m.in. rezultatem znaczącego wzrostu wartości kontraktów NFZ na badania diagnostyki obrazowej – przekraczającego 15% (podczas gdy w 2011 wyniósł on niecałe 8%). W następnych latach rynek ten będzie wzrastał nieco wolniej, choć w tempie ponad 10% rocznie.
Spośród poszczególnych segmentów diagnostyki obrazowej najszybszy wzrost, sięgający średniorocznie w latach 2012-2014 niemal 20%, przewidywany jest dla badań medycyny nuklearnej.

Polskie firmy mało ekspansywne
Obecnie firmy polskie w zdecydowanej większości nie zamierzają rozszerzać swojej działalności o rynki zagraniczne, wynika z badania przeprowadzonego przez PMR specjalnie na potrzeby raportu . Wśród wymienianych powodów takiej decyzji znalazły się następujące przyczyny:
• produkty firmy są już obecne na rynkach zagranicznych (jedna na dziewięć firm, które nie planują ekspansji)
• firma skupia się na poprawie sytuacji na rynku polskim
• firma posiada wyłączność tylko na Polskę (odpowiedzi dystrybutorów)
• firma wycofuje się z segmentu diagnostyki obrazowej.

Warto zaznaczyć, że na polskim rynku sprzęt do diagnostyki obrazowej jest niemal w całości importowany z zagranicy – obecnie firmy polskie nie są na tyle silne finansowo, aby konkurować ze światowymi potentatami diagnostyki obrazowej. Zostają im tylko nisze i tylko z takimi produktami mogą konkurować na rynkach zagranicznych. W poprzednich latach kryzys i wysoki kurs euro zahamowały nieco zamówienia na aparaturę do diagnostyki obrazowej, co może być kolejną przyczyną ograniczonych planów ekspansji.
Żadna z zapytanych przez nas firm nie zamierza otworzyć przedstawicielstwa zagranicznego w ciągu trzech najbliższych lat. Z krajów, do których firmy zamierzają znacząco zwiększyć eksport, wymieniane są Litwa, Ukraina lub ogólnie kraje UE lub kraje Europy Wschodniej. Z całkowicie dla nich nowych kierunków eksportu polskie przedsiębiorstwa wymieniają Ukrainę i Litwę.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.