W Czechach zwiększają dopłaty od pacjentów

Udostępnij:
Czeska Izba Poselska (niższa izba parlamentu) zatwierdziła pierwszą część reformy ochrony zdrowia, postulowanej przez centroprawicowy rząd Petra Neczasa.
Główne zmiany przewidują wzrost wysokości opłat za pobyt w szpitalu, a także dzielą opiekę zdrowotną na pakiet standardowy i nadzwyczajny.

Lewicowa opozycja, która ostro sprzeciwia się pomysłom rządzącej centroprawicy, zwraca uwagę, że wymiaru standardowych świadczeń dotychczas nikt nie określił. Zapowiada też skargę w Sądzie Konstytucyjnym.

Reformie przeciwne są również związki zawodowe służby zdrowia i izby lekarskie. Do ostatniej chwili zabiegały o jej wycofanie z porządku obrad parlamentu.

Opłaty pobierane za pobyt pacjenta w szpitalu mają wzrosnąć z 60 do 100 koron (z 10 do 16 zł) dziennie, w miejsce wynoszącej 30 koron (5 zł) opłaty za zrealizowanie recepty pojawi się opłata za wydanie recepty.

Minister zdrowia Leosz Heger tłumaczył dziennikarzom, że fakultatywna dopłata ma pokryć różnice między świadczeniem podstawowym a luksusowym.
- To zdecydowanie nie doprowadzi do obniżenia obecnych standardów - podkreślił.

Obecnie tzw. opłaty regulacyjne za dzień pobytu w szpitalu wynoszą 60 koron (10 zł), a za wizytę u lekarza - 30 koron (5 zł). Zgodnie z czeską ustawą o opiece społecznej z kosztów zwolnione są osoby, w przypadku których suma opłat za leczenie przekroczy w ciągu roku 5 tys. koron (około 800 zł); dla dzieci i emerytów jest to suma 2500 koron (ok. 400 zł).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.