W Łodzi dyskryminuje się dzieci w dostępie do rehabilitacji

Udostępnij:
Lekarze biją na alarm - Narodowy Funduszu Zdrowia w Łodzi skąpi na rehabilitację najmłodszych z zaburzeniami wieku rozwojowego. Na rehabilitację najmłodszych dzieci w województwie łódzkim mamy trzy razy mniej pieniędzy niż woj. świętokrzyskie i lubelskie i aż siedem razy mniej niż podkarpackie i śląskie.
W woj. łódzkim rocznie rodzi się 2 tys. wcześniaków. Wyzwaniem pozostaje poprawa jakości życia małych pacjentów. I tu łódzkie jest na szarym końcu. Na rehabilitację najmłodszych z zaburzeniami wieku rozwojowego rocznie przypada 4 zł na jedno dziecko. Dla przykładu w woj. mazowieckim na jedno dziecko są 24 zł, a na Podkarpaciu - 28.

- Dysproporcja jest makabryczna. W Łodzi dyskryminuje się dzieci w dostępie do specjalistycznej opieki rehabilitacyjnej. Mamy wielkie sukcesy w opiece prenatalnej, ale jesteśmy województwem straconych szans w rehabilitacji najmłodszych - tłumaczy dr Wojciech Gorgul, dyrektor NZOZ Centrum Rehabilitacji "Intermedicus".

Rehabilitacja w pierwszych miesiącach życia jest niezbędna u wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. W Łodzi rehabilitacji wymaga ponad 2,8 tys. dzieci. Dostaje ją zaledwie 8 proc.

NFZ zapewnia, że postara się przeznaczyć więcej środków na rehabilitację w najbliższym konkursie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.