Biuro Rzecznika Praw Pacjenta/Bartłomiej Chmielowiec

Walka z szarlatanami – strategia RPP

Udostępnij:

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował dokument pod tytułem „Strategia wieloletnia Rzecznika Praw Pacjenta na lata 2024–2027” – w dokumencie zapowiedziano powstanie przepisów, dzięki którym będzie można dotkliwie napominać znachorów i szarlatanów.   

W strategii opisano cele na najbliższe lata – zapowiedziano w niej zwiększanie funduszy kompensacyjnych, a także walkę z szarlatanami.

Konkrety
Podano już konkretne propozycje rozwiązań prawnych.

– Analogicznie do uprawnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznik Praw Pacjenta powinien mieć możliwość nakładania kary pieniężnej za samo naruszenie zakazu stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Nie tylko w przypadku, gdy adresat decyzji nie zaniecha stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów lub nie podejmie działań zmierzających do usunięcia skutków powstałych w wyniku stosowania tych praktyk. Warte rozważenia są również zmiany w zakresie nakładania kary pieniężnej w przypadku nieprzekazania na żądanie dokumentów oraz informacji przez podmiot leczniczy w postępowaniu dotyczącym naruszenia zbiorowych praw pacjenta. Rozważana jest również propozycja zmiany przepisów, której celem będzie uregulowanie wprost sytuacji, w których strona postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów uporczywie, mimo nałożonych kar pieniężnych nie realizuje nałożonych na niego obowiązków. Nałożenie na stronę kary pieniężnej, a nawet jej zapłata, nie może stanowić przyzwolenia do dalszego bezprawnego działania, w szczególności w przypadku praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo pacjentów – głosi strategia – wyjaśniono w dokumencie.

Celowe jest uregulowanie wprost, że w opisanych wyżej przypadkach RPP mógłby nakładać kolejne kary pieniężne do czasu realizacji przez stronę nałożonego na nią obowiązku.

RPP zapowiedział, że chce w ten sposób walczyć z różnej maści podmiotami leczniczymi, w których poszukujący pomocy medycznej otrzymują za opłatą świadczenia niemające nic wspólnego z medycyną opartą na dowodach. Po prostu – pseudoterapie.

Strategia w całości poniżej.



Przeczytaj także: „RPP o zarzutach NIK – limit wydatków biura ustala minister finansów”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.