Walkę z czerniakiem można wygrać

Udostępnij:
Warszawa, dn. 9 grudnia 2011r.: Zwiększająca się liczba zachorowań na czerniaka, brak świadomości związanej z profilaktyką oraz brak dostępu do nowych terapii – to najważniejsze zagadnienia, z jakimi należy uporać się w walce z najgroźniejszym nowotworem skóry. Takie wnioski płyną ze spotkania Rady Naukowej Akademii Czerniaka z przedstawicielami instytucji ochrony zdrowia, które odbyło się w Warszawie.
Liczba zachorowań na czerniaka wzrasta w Polsce każdego roku – szacuje się, że przekroczyła już 2300 przypadków rocznie, z czego prawie połowa pacjentów umiera. Związane jest to z nadal niską świadomością Polaków z zakresu właściwej profilaktyki i diagnostyki. Skutkuje to późno stawianą diagnozą, a to z kolei ogranicza dalsze metody leczenia. Potwierdzała to Marta Jungst z fundacji Rak’n’Roll: „Zbyt późna wizyta u lekarza może nieść ze sobą poważne konsekwencje”. Wcześnie wykryty i wycięty czerniak jest w pełni wyleczalny. „W walce z czerniakiem bardzo istotna jest świadomość społeczna oraz zachowania prewencyjne. Dlatego podstawę stanowi edukacja społeczeństwa w kierunku profilaktyki” – mówiła dr Monika Słowińska, Klinika Dermatologii, CSK MSWiA w Warszawie. Właśnie z tego powodu tak istotne mogą być działania edukacyjne przeprowadzane w szkołach, a nawet przedszkolach, wraz z włączeniem w nie nauczycieli i opiekunów. Równie duże znaczenie mają szkolenia dla środowiska medycznego, zwłaszcza pielęgniarek, co podkreślał Paweł Kruś, reprezentujący stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Uwagę należy także zwrócić na rozwiązania prawne związane z opalaniem się w solarium. „Wiadomo, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka. Czynnikami, które predysponują do rozwoju czerniaka, są: częstość ekspozycji, dawka promieniowania ultrafioletowego, a także wczesne rozpoczęcie tej ekspozycji. Coraz powszechniejsze staje się też uzależnienie od sztucznego opalania” – informowała dr Słowińska.

Równie istotnym problemem wskazanym w trakcie spotkania jest brak dostępu do terapii zaawansowanego stadium czerniaka. Pacjentom należy zapewnić dostęp do nowych sposobów leczenia, które dają szansę nawet na kilkuletnie wydłużenie czasu przeżycia i ich powrót do normalnego życia. Dostęp do takich terapii stanowi jedyną szansę dla osób cierpiących na ten szczególny, bo bardzo złośliwy, rodzaj nowotworu. Realia pokazują jednak, że zarówno pacjenci, jak i lekarze kwalifikujący do leczenia spotykają się z niezrozumieniem ze strony instytucji państwowych. „Chorzy odbijają się od decyzji, w których wylicza się wartość ludzkiego życia. Gdzie kończy się granica finansowa i opłacalność w jego ratowaniu? Dlaczego chorzy muszą apelować do mediów, wynajmować prawników, aby ktoś ich wreszcie zauważył? Dlaczego każdy z nich otrzymuje odmowne decyzje od NFZ? To są bardzo młodzi, dwudziestokilkuletni ludzie” – pytała podczas spotkania Barbara Pepke, prezes fundacji Gwiazda Nadziei.

Prof. Piotr Rutkowski, Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, widzi rozwiązanie tej sytuacji w szybkim wdrożeniu programu terapeutycznego: „Projekt programu terapeutycznego został złożony do Ministerstwa Zdrowia w sierpniu tego roku. Niestety pomimo wielokrotnych próśb ze strony konsultanta krajowego, program nie został ani przekazany do oceny, ani skomentowany. Ministerstwo musi zauważyć, że są już w leczeniu zaawansowanego czerniaka dostępne terapie, które przedłużają życie chorych. Nie można pozbawiać chorych dostępu do nowych metod leczenia”. Podobne stanowisko prezentował prof. Piotr Wysocki z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Okrągły stół, zorganizowany w ramach działalności Akademii Czerniaka, odbył się pod hasłem „Czerniak – próba szerszego spojrzenia”. Udział wzięli w nim przedstawiciele najważniejszych instytucji ochrony zdrowia w Polsce, w tym: przedstawiciele Komisji Zdrowia Sejmu RP, Okręgowej Izby Lekarskiej, wybitni onkolodzy, dermatolodzy i przedstawiciele środowiska pacjentów: stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, fundacje: Rak’n’Roll oraz Gwiazda Nadziei. Podsumowanie spotkania stanowić będzie Biała Księga, która ukaże się w ramach działań Akademii Czerniaka.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.