Wirus Zika w Brazylii. Walczą z nim specjalnie genetycznie modyfikowane komary

Udostępnij:
Olimpiada w Brazylii tuż tuż, a tymczasem kraj walczy z wirusem Zika. Pomagają w tym genetycznie modyfikowane komary. Czy uchronią przed klapą igrzyska i karnawał w Rio?
Wirus Zika wywołuje stosunkowo łagodną w przebiegu gorączkę z niezbyt mocną wysypką i bólami stawów. Wszystko trwa kilka dni, do tygodnia. Przy okazji okazało się, że zakażenie wirusem Zika kobiety w ciąży skutkuje poważnymi wadami dziecka – przede wszystkim mikrocefalią (małogłowiem).

Naukowcy mają w arsenale jeszcze jedną broń – genetycznie zmodyfikowane komary Aedes aegypti, które spowolnią rozprzestrzenianie się wirusa. We wtorek poinformowali o tym specjaliści z brytyjskiej firmy Oxitec, która modyfikuje owady i wypuszcza je na zagrożonych epidemią terenach - podaje Rzeczpospolita.

Gazeta informuje, że pomysł polega na tym, że potomstwo zmodyfikowanych genetycznie osobników pada, zanim osiągnie dojrzałość i zdolność reprodukcji. W ten sposób nie uderzamy bezpośrednio w wirusy, ale w komary, które umożliwiają im zakażanie kolejnych ludzi.

Zmodyfikowane owady noszą oznaczenie OX513A. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że pomogły one zredukować liczbę Aedes aegypti o 82 proc. W regionie Piracicaba wypuszczono na wolność 25 mln osobników ze zmodyfikowanym garniturem genów. Jednocześnie zarejestrowano spadek nowych zachorowań na dengę.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.