Wolontariat w służbie zdrowia zagrożony likwidacją

Udostępnij:
Planowane przez Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej zmiany w prawie oznaczają likwidację wolontariatu w szpitalach i tym samym niepowetowaną stratę dla tysięcy pacjentów, w tym dzieci, otrzymujących od wolontariuszy cenne wsparcie psychologiczne – kluczowe w pokonywaniu ciężkich chorób, często nieuleczanych i przewlekłych.
28 czerwca 2012 r. organizacje pozarządowe działającena zasadzie wolontariatu w instytucjach leczniczych zawiązały Koalicję dla Wolontariatu, która prowadzi akcję „Stop likwidacji wolontariatu”. Impulsem do tego działania są planowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmiany te, jeżeli zostaną wprowadzone, doprowadzą do likwidacji wolontariatu w szpitalach i innych jednostkach leczniczych.

Mobilizację do działania zainicjowała Fundacja Dobrze że Jesteś, od ponad 7 lat budująca system stałego, pozamedycznego wsparcia dla pacjentów z chorobą nowotworową na oddziałach hematologicznych i onkologicznych w polskich szpitalach. Do Koalicji dla Wolontariatu włączyło się kilkadziesiąt innych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz pacjentów w całej Polsce. Jest wśród nich Federacja Stowarzyszeń Amazonki, pozyskująca i szkoląca wolontariuszki od 1992 r., dzięki czemu dziś ponad 1200 ochotniczek wspiera kobiety w trakcie leczenia raka piersi w szpitalach onkologicznych. Do koalicji dołączyły także Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Fundacja Dr Clown, Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacja Lubię Pomagać, Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza, Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", a także Leszek Pawłowski, Mariusz Mierzejewski oraz Krzysztof Wojdyna.

Wszyscy - wyrażając głębokie zaniepokojenie kierunkiem zmian proponowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - zdecydowali o natychmiastowej interwencji i wspólnym działaniu. Nieudolne prawo może uderzyć bowiem zarówno w pacjentów oddziałów ciężkich, w organizacje pozarządowe organizujące wolontariat, jak również w ideę społeczeństwa obywatelskiego, które budowane jest przez oddolne inicjatywy. Planowane zmiany zniszczą wieloletni dorobek wielu organizacji pozyskujących wolontariuszy i przygotowujących ich do pracy z ciężko chorymi pacjentami.

- Szkolenia wolontariuszek (ochotniczek) organizowane są od 1992 r. - mówi Łucja Werblińska, przewodnicząca ochotniczek Federacji Stowarzyszeń Amazonki. - Zajęcia, które prowadzą psychologowie według schematu światowego ruchu Reach to Recovery, finansowane są w dużej mierze przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szkolenia kilku tysięcy ochotniczek są zatem opłacane z podatków wszystkich obywateli. Planowane przez ministerstwo zmiany oznaczałyby wyrzucenie tych pieniędzy w błoto, a wsparcie kobiet krótko po zabiegach operacyjnych z powodu raka piersi jest nie do przecenienia.

Inne organizacje od lat organizują wolontariat na własny koszt – dzięki darowiznom prywatnych osób. Państwo, które nie jest w stanie zapewnić należytej opieki pacjentom w służbie zdrowia, powinno dofinansowywać i wspierać tak potrzebne inicjatywy, a nie je likwidować.

W wyniku ustaleń Koalicji dla Wolontariatu 10 lipca został wystosowany list do ministra pracy i polityki społecznej z protestem wobec planowanych zmian oraz z prośbą o spotkanie przedstawicieli koalicji z ministrem w celu przeprowadzenia rzeczywistych konsultacji społecznych z organizacjami, które od wielu lat działają na polu wolontariatu. Jednocześnie podobne pismo – z prośbą o opinię w sprawie planowanych zmian prawnych - zostało wystosowane do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.



Oba listy opublikowane są na stronie www.stoplikwidacjiwolontariatu.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.