123RF

Wreszcie są pieniądze na profilaktykę

Udostępnij:
Dzięki pozyskaniu ponad miliarda złotych z Funduszy Europejskich będzie można w końcu dofinansować zaniedbane do tej pory obszary opieki zdrowotnej, takie jak populacyjne programy badań przesiewowych, edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej i chorób sercowo-naczyniowych.
Jak w komunikacie prasowym stwierdza Jacek Krajewski, prezes federacji Porozumienie Zielonogórskie, pozyskanie dofinansowania z Funduszy Europejskich dla podstawowej opieki zdrowotnej jest jednym z największych sukcesów PZ.

– Zwróciliśmy uwagę przedstawiciela Komisji Europejskiej m.in. na utrudniony dostęp do świadczeń POZ w rejonach wiejskich oraz na niewystarczające działania z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej w stosunku do potrzeb i oczekiwań – podkreśla Tomasz Zieliński, wiceprezes federacji.

Promocja i edukacja zdrowotna na pierwszym planie
Po otrzymaniu funduszy będzie można wreszcie poprawić jakość opieki nad pacjentami, zwłaszcza w tych obszarach, które najbardziej dofinansowania potrzebują.

– Zależy nam na poprawie realizacji populacyjnych programów badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i piersi u kobiet oraz raka jelita grubego, edukacji w zakresie profilaktyki onkologicznej oraz rekrutacji na badania cytologiczne, mammografię i kolonoskopię na poziomie POZ – zaznacza Jacek Krajewski.

– Naszym celem jest także poprawa wykrywalności czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz wczesnego wykrywania i leczenia dyslipidemii, otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy – dodaje.

– Cieszy nas to, że w ramach opieki koordynowanej dostaliśmy już część „narzędzi”. Personel medyczny POZ ma teraz większe możliwości diagnostyki oraz konsultacji z innymi specjalistami – kardiologiem, pulmonologiem, endokrynologiem, diabetologiem i nefrologiem – kontynuuje prezes.

Potrzebna opieka nad osobami starszymi i chorymi przewlekle
W dokumentach dla Komisji Europejskiej Porozumienie Zielonogórskie podkreśla także, że konieczne jest stworzenie kompleksowej opieki medycznej nad osobami starszymi i chorymi przewlekle, w miejscu zamieszkania, połączonej z opieką pielęgnacyjną i socjalną, wykorzystującą nowoczesne narzędzia telemedyczne.

„Piątka dla POZ” – propozycja PZ dotycząca reformy w podstawowej opiece zdrowotnej
W pracach nad dokumentami dla Komisji Europejskiej Porozumienie Zielonogórskie przeprowadziło także badanie, którego celem było zidentyfikowanie w kontekście funduszy europejskich potrzeb, kluczowych problemów, zadań oraz skłonności inwestycyjnych sektora POZ w pięciu osiach priorytetowych. Na podstawie wyników ankiety federacja przygotowała propozycję zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, którą nazwała „Piątką dla POZ”, wskazuje się niej:
● Wzmocnienie roli lekarza POZ jako koordynatora i przewodnika w systemie opieki zdrowotnej.
● Dostosowanie infrastruktury i zasobów kadrowych POZ do realizowanych zadań.
● Podniesienie jakości usług zdrowotnych oraz efektywności i dostępności systemu opieki zdrowotnej.
● Wsparcie systemu kształcenia kadr medycznych w kontekście dostosowania zasobów do zmieniających się potrzeb społecznych i epidemiologicznych.
● Opracowanie i wdrożenie działań wzmacniających kształtowanie postaw prozdrowotnych zwiększających dostępność do programów zdrowotnych (profilaktycznych, rehabilitacyjnych) w celu zmniejszenia zachorowalności i umieralności, w szczególności z powodu chorób cywilizacyjnych.

Przeczytaj także: „Miliard w POZ”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.