Wydatki na prewencję raka: Polska - Europa 41:148 euro

Udostępnij:
Co roku 130 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka, 85 tys. z nich umiera. Na dziesięcioletni narodowy program zwalczania chorób nowotworowych państwo przeznacza ok. 2,5 mld zł. Sejmowa komisja zdrowia krytycznie oceniła sprawozdanie z realizacji programu.
Na profilaktykę i leczenie raka rząd kieruje za mało pieniędzy - zgodnie oceniają członkowie sejmowej komisji zdrowia. W porównaniu z krajami Unii Europejskie wypadamy bardzo słabo. - Średnie nakłady na leczenie chorób nowotworowych stawiają nas daleko za państwami starej UE - mówi Czesław Hoc (PiS). W Polsce na jednego mieszkańca przypada przeciętnie 41 euro wydanych na walkę z rakiem, tymczasem na Zachodzie wskaźnik ten wynosi 148 euro.

Problemem są jednak nie tylko niewystarczające środki. Chodzi głównie o to, że nowotwory są zbyt późno diagnozowane. Szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha zwraca uwagę, że aż 70 proc. nowotworów złośliwych jest rozpoznawanych w stadium zaawansowanym. W takich przypadkach niestety rzadko udaje się wyleczyć pacjenta.

Liczba pacjentów, dla których choroba nowotworowa okazała się śmiertelna, wciąż rośnie. Obecnie niemal co czwarty Polak umiera właśnie na raka. Takie wyniki są m.in. konsekwencją braku szerokiej dostępności do lekarzy specjalistów. - Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że w tej dziedzinie jest coraz lepiej. Dlaczego zatem kolejki do Instytutu Onkologii w Warszawie są coraz dłuższe? Proszę spróbować się tam dostać - mówi Józefina Hrynkiewicz, która sama od kilku lat pozostaje pod opieką tej stołecznej kliniki. Podkreśla, że w Polsce okres od wykrycia nowotworu do czasu rozpoczęcia terapii jest jednym z najdłuższych w Europie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.