Wynagrodzenia menedżerów farmacji, badań klinicznych i sprzętu medycznego - raport

Udostępnij:
Branża farmaceutyczna nadal oferuje najwyższe poziomy płac oraz najszerszy zestaw świadczeń pozapłacowych - w sprzedaży i marketingu nastąpił wzrost zapotrzebowania na stanowiska managerskie i wyższego szczebla. W Polsce płace menedżerów i specjalistów wyrównują się. Mazowsze traci przewagę płacową nad resztą Polski, wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez międzynarodową firmę rekrutacyjną HAYS Poland.
Kryzys na rynku pracy polskich specjalistów i menedżerów coraz bardziej idzie w zapomnienie. „W pierwszym półroczu 2011 wyraźny wzrost zleceń, odmrażanie wcześniej wstrzymanych projektów rekrutacyjnych oraz zwiększona ilość nowych wakatów mogą świadczyć, iż rynek kandydata wraca na dobre” twierdzi Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland. „Firmy nie wstrzymują już rekrutacji z powodu sytuacji gospodarczej”. Płace na razie się stabilizują, jednak w sektorach najbardziej dotkniętych przez kryzys pracodawcy, nauczeni trudnymi doświadczeniami spowolnienia gospodarczego, pozostają nadal ostrożni w podwyższaniu wynagrodzeń. Niemniej jednak w niektórych branżach widać wyraźne ożywienie, wzrost oczekiwań finansowych kandydatów i tym samym wzrost poziomu płac oferowanych przez przedsiębiorstwa. „Na wynagrodzenia, wyższe niż w zeszłym roku, mogą liczyć między innymi analitycy i kontrolerzy finansowi, informatycy, prawnicy, czy pracownicy budownictwa przemysłowego” dodaje Michał Młynarczyk. „Bez zmian pozostały zarobki w produkcji, ubezpieczeniach i bankowości, farmacji czy nieruchomości, marketingu i sprzedaży”



Co ciekawe zarobki menedżerów spoza województwa mazowieckiego powoli wyrównują się z tymi osiąganymi w stolicy. Na przykład w energetyce Development Director Biogas zarabia od 15 000 do 25 000PLN brutto miesięcznie, a Project Manager Biogas 13 000- 23 000PLN niezależnie czy pracuje w województwie mazowieckim, małopolskim czy dolnośląskim. Finance Manager może dostać maksymalnie 20 000PLN brutto zarówno w Warszawie, jak i Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. Pracodawcy w mazowieckim i śląskim najczęściej oferują takie same wynagrodzenia Dyrektorom Produkcji (18 000 PLN), Dyrektorom Jakości (22 000 PLN) czy Supply Chain Managerom (22 000PLN). Na podobne stawki mogą liczyć także specjaliści z obszaru sprzętu medycznego (np. Service Engineer najczęściej zarabia 8 000PLN), handlu detalicznego i sieci (Manager Sklepu 4 500PLN, Manager Restauracji 5 500- 6 500PLN) czy call center (Agent Call Center 2 500PLN, z językiem obcym 4 000PLN).



Spore różnice w wynagrodzeniach mają za to do nadgonienia informatycy, prawnicy czy marketingowcy. Prawnik in-house, bez uprawnień, na aplikacji w województwie mazowieckim najczęściej zarabia 12 000PLN brutto (max. 14 000PLN), podczas gdy jego kolega w województwie pomorskim czy wielkopolskim musi zadowolić się mniej niż połową tej kwoty, bo 5 000PLN (max. 8 000). Różnica między najwyższymi wynagrodzeniami WEB Designerów może wynieść prawie 6 500PLN (mazowieckie 13 000 PLN, śląskie 10 000 PLN, wielkopolskie 8 000 PLN, dolnośląskie 6 800 PLN), a Kierowników IT nawet 18 000 PLN (mazowieckie 40 000PLN, pomorskie 30 000PLN, małopolskie 25 000PLN a śląskie 22 000PLN). Niezmiennie Marketing Manager najwięcej zarobi tylko w Warszawie, średnio 25 000PLN (max. nawet 35 000PLN), mniej we Wrocławiu 16 000PLN (max. 25 000PLN) czy Poznaniu 15 000 PLN (max. 20 000 PLN)



„Bezsprzecznie menedżerowie korporacji z kapitałem zagranicznym w firmach z siedzibami w Warszawie mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia w kraju” konkluduje Michał Młynarczyk. „Na szczęście pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę, iż aby pozyskać doświadczonego i wartościowego pracownika także w innych dużych miastach muszą mu zaproponować równie atrakcyjne warunki finansowe. Top managerowie oraz specjaliści niszowych zawodów z unikalnymi umiejętnościami i doświadczeniem mogą liczyć na podobne wynagrodzenie niezależnie od lokalizacji. Cieszy również fakt, że coraz częściej są to także zarobki na międzynarodowym poziomie.”



PRZEGLĄD PŁAC W BRANŻY FARMACEUTYCZNEJ, BADAŃ KLINICZNYCH I SPRZĘTU MEDYCZNEGO
Analiza została przygotowana na podstawie rekrutacji przeprowadzonych przez międzynarodową firmę rekrutacyjną HAYS Poland, z sześciu województw (mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie) w I półroczu 2011.

WYNAGRODZENIA I PÓŁROCZE 2011
FARMACJA
Branża farmaceutyczna nadal oferuje najwyższe poziomy płac oraz najszerszy zestaw świadczeń pozapłacowych. Kryzys gospodarczy nie wpłynął aż tak bardzo na poziom oferowanych wynagrodzeń jak w innych branżach ani na liczbę dostępnych na rynku wakatów.

SPRZEDAŻ I MARKETING
W sprzedaży i marketingu w branży farmaceutycznej nastąpił wzrost zapotrzebowania na stanowiska managerskie i wyższego szczebla. Wynika to z przeprowadzanych restrukturyzacji firm farmaceutycznych (fuzje, przejęcia). W wyniku tych zmian nowopowstające „firmy” rezygnują ze stanowisk niższych na rzecz stanowisk managerskich. Na rynku jest zatem większa dostępność kandydatów z mniejszym doświadczeniem. Osoby, które poszukują nowego miejsca pracy przez dłuższy okres są skłonne obniżać swoje oczekiwania finansowe. Trendem staje się zróżnicowanie oferowanych płac w zależności od rodzaju firmy farmaceutycznej. I tak też firmy generyczne oferują wyższe wynagrodzenia niż firmy innowacyjne (na analogicznych stanowiskach).

BADANIA KLINICZNE
W badaniach klinicznych w I półroczu 2011 roku mieliśmy do czynienia z obniżaniem wynagrodzeń, przede wszystkim na stanowiskach CRA. Obecnie nie obserwujemy wahań w stawkach płac, pracodawcy są jednak mało elastyczni i nie są skłonni do negocjacji warunków finansowych. Nadal najwyższe wynagrodzenia są oferowane w województwie mazowieckim. Na wyższe stawki mogą liczyć pracownicy średnich i dużych firm – zatrudniających ponad 40-50 osób.
W ciągu ostatniego roku, w wyniku utraty projektów w CROs - Clinical Research Organisations, zaobserwowano redukcję personelu na stanowiskach Senior CRA oraz zredukowano etaty Monitorów Badań Klinicznych z najkrótszym stażem pracy. Stąd też jest większa dostępność tych kandydatów na rynku pracy.

Zmieniły się wymagania pracodawców wobec kandydatów. Firmy poszukują osób z konkretnym doświadczeniem, czyli np. CRA posiadający doświadczenie w obszarze terapeutycznym, onkologicznym itp. Nowe metody badań przychodzące do Polski z zagranicy, powodują wzrost zapotrzebowania na doświadczonych i wykształconych w danym kierunku specjalistów między innymi monitorów badań klinicznych. Dużo łatwiej znaleźć pracę osobom z wykształceniem kierunkowym (biotechnologia, biologia, chemia, medycyna, farmacja) oraz kilkuletnim doświadczeniem (3-4 lata).

SPRZĘT MEDYCZNY
Medical devices (sprzęt medyczny) już od kilku lat jest branżą stabilną stąd spadku wynagrodzeń nie zaobserwowano. Branża sprzętu medycznego cały czas się rozwija i przewidywany jest dalszy jej rozwój na przestrzeni kolejnych 2-3 lat. Firmy farmaceutyczne, z powodu krótszych terminów rejestracji sprzętu niż leków, zaczynają inwestować w działy sprzedaży sprzętu medycznego. Specjaliści oprócz wysokich podstaw mogą liczyć na spore bonusy, w sumie zarabiając czasem więcej niż szefowie firm. Pracownicy też są coraz bardziej zainteresowani nowymi możliwościami i opuszczanie obecnych pracodawców.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.