Wyniki badań fazy III dotyczących preparatu „VEGF Trap-Eye” w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem wykazały trwałą poprawę ostrości wzroku po dwóch latach obserwacji

Udostępnij:
• U pacjentów otrzymujących preparat VEGF Trap-Eye 2 mg co dwa miesiące stwierdzono poprawę ostrości wzroku podobną jak w grupie ranibizumabu przy średnio pięciu iniekcjach mniej w ciągu dwóch lat
• Pacjenci wymagający najbardziej intensywnego leczenia otrzymywali w drugim roku średnio o 1,4 iniekcji mniej w grupie preparatu VEGF Trap-Eye 2 mg podawanego co dwa miesiące w porównaniu z grupą ranibizumabu
Berlin, Niemcy, 5 grudnia 2011 r. - Firmy Bayer HealthCare i Regeneron Pharmaceuticals, Inc. ogłosiły dzisiaj, że wspólna analiza dwóch równoległych badań fazy III (VIEW 1 i VIEW 2) z udziałem pacjentów chorych na neowaskularną postać zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (wysiękowe AMD) wykazała u pacjentów otrzymujących produkt VEGF Trap-Eye trwałą poprawę ostrości wzroku po 96 tygodniach w porównaniu z okresem wyjściowym. Wyniki po 52 tygodniach leczenia (analizy główne) obu badań zostały już przedstawione wcześniej. Preparat VEGF Trap-Eye 2 mg podawany w schemacie co osiem tygodni został niedawno dopuszczony do obrotu przez amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA).

W trakcie pierwszego roku trwania badań VIEW 1 i VIEW 2 pacjenci otrzymywali preparat VEGF Trap-Eye w trzech różnych schematach dawkowania: 0,5 mg co cztery tygodnie, 2 mg co cztery tygodnie i 2 mg co dwa miesiące (pierwsze trzy iniekcje podawane w odstępach miesięcznych), lub ranibizumab w dawce 0,5 mg co cztery tygodnie. W drugim roku trwania badań pacjenci otrzymywali w iniekcji tę samą dawkę co w pierwszym roku i byli oceniani co miesiąc w celu określenia konieczności ponownego podania leku. Pacjenci otrzymywali lek co najmniej raz na 12 tygodni. Wszystkie analizy w drugim roku zostały uznane za analizy poznawcze.

W łącznej analizie badań VIEW 1 i VIEW 2 poprawa ostrości wzroku w porównaniu z okresem wyjściowym w grupie otrzymującej preparat VEGF Trap-Eye 2 mg co dwa miesiące wynosiła 7,6 litery po 96 tygodniach w porównaniu z 8,4 litery w 52. tygodniu, przy czym pacjenci otrzymali średnio 11,2 iniekcji w ciągu dwóch lat i 4,2 iniekcje w drugim roku.

Poprawa ostrości wzroku w porównaniu z okresem wyjściowym w grupie otrzymującej co miesiąc ranibizumab
wynosiła 7,9 litery po 96 tygodniach w porównaniu z 8,7 litery w 52. tygodniu, przy czym pacjenci otrzymali średnio 16,5 iniekcji w ciągu dwóch lat i 4,7 iniekcji w drugim roku. Wyniki każdego z badań VIEW 1 i VIEW 2 były zgodne z wynikami analizy łącznej.

Odsetek pacjentów wymagających częstych iniekcji (co najmniej sześciu) w trakcie drugiego roku był niższy w grupie preparatu VEGF Trap-Eye 2 mg podawanego co dwa miesiące w porównaniu z grupą ranibizumabu (15,9% w porównaniu z 26,5%). Wśród 25% pacjentów potrzebujących najbardziej intensywnego leczenia (największa liczba iniekcji) pacjenci w grupie preparatu VEGF Trap-Eye 2 mg podawanego co dwa miesiące wymagali w drugim roku średnio o 1,4 iniekcji mniej w porównaniu z grupą ranibizumabu (6,6 w porównaniu z 8,0). Wśród 25% pacjentów w każdej grupie, którzy otrzymali najmniejszą liczbę iniekcji w drugim roku, średnia liczba iniekcji była podobna (około 3 dla obu grup, co odpowiada zalecanej przez protokół minimalnej liczbie iniekcji).

Ogólnie korzystny profil bezpieczeństwa stwierdzono zarówno dla preparatu VEGF Trap-Eye, jak i dla ranibizumabu. Częstość występowania zdarzeń niepożądanych związanych z lekiem podawanym do oka była podobna we wszystkich czterech grupach terapeutycznych w obu badaniach, przy czym najczęstsze zdarzenia były związane z iniekcją, istniejącą chorobą i/lub procesem starzenia. Najczęściej występującymi zdarzeniami niepożądanymi ze strony oczu (u ponad 10% pacjentów w całej populacji badania) był krwotok spojówkowy, ból oczu, krwotok siatkówkowy i pogorszenie ostrości wzroku. Najczęściej występującymi ciężkimi zdarzeniami niepożądanymi niezwiązanymi z narządem wzroku były zdarzenia typowe dla tej populacji pacjentów w podeszłym wieku, otrzymujących doszklistkowo leki stosowane w leczeniu wysiękowego AMD - najczęściej obserwowanymi zdarzeniami (u ponad 1% pacjentów w całej populacji badania) były omdlenia, zapalenie płuc, zawał mięśnia sercowego i migotanie przedsionków. Nie stwierdzono istotnych różnic między badanymi grupami. Częstość występowania incydentów zakrzepowych w tętnicach zgodnie z definicją kryteriów grupy „Anti-Platelet Trialists” wynosiła 3,2% w grupie ranibizumabu i 3,3% w grupach VEGF Trap-Eye razem.

„Badania VIEW 1 i VIEW 2 potwierdziły, że efekt terapeutyczny obserwowany dla preparatu VEGF Trap-Eye po roku leczenia jest trwały nawet w przypadku stosowania mniejszej liczby iniekcji w drugim roku” – stwierdził dr Kemal Malik, członek Komisji Wykonawczej firmy Bayer HealthCare i Główny Specjalista Medyczny.

„Dzięki rzadszym wizytom w gabinecie lekarskim, przewidywalnemu dawkowaniu co drugi miesiąc w trakcie pierwszego roku i mniejszej liczbie iniekcji w drugim roku, obciążenie dla pacjentów może ulec istotnemu zmniejszeniu”.

Dalsze wyniki z drugiego roku trwania badań zostaną przedstawione na nadchodzących konferencjach medycznych w roku 2012.

Firmy Regeneron i Bayer HealthCare wspólnie pracują nad globalnym rozwojem preparatu VEGF Trap-Eye w leczeniu wysiękowej postaci AMD, zakrzepu żyły środkowej siatkówki (CRVO), cukrzycowego obrzęku plamki żółtej (DME) oraz innych chorób i zaburzeń oczu. W pierwszej połowie 2011 roku firma Bayer złożyła wniosek o pozwolenie na dopuszczenie leku do obrotu w Europie i Japonii we wskazaniu do leczenia wysiękowej postaci AMD.

Firma Bayer HealthCare wprowadzi preparat VEGF Trap-Eye na rynki poza Stanami Zjednoczonymi i w tych krajach firmy będą mieć równy udział w zyskach pochodzących z całości przyszłej sprzedaży preparatu VEGF Trap-Eye. Firma Regeneron zachowuje wyłączne prawa do preparatu EYLEA na terenie Stanów Zjednoczonych.

Informacje o programie badań VIEW
Program badań VIEW (VEGF Trap: badanie skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w leczeniu wysiękowej postaci AMD) obejmuje dwa badania kliniczne fazy III, z randomizacją, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby w celu oceny preparatu VEGF Trap-Eye w leczeniu neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (wysiękowe AMD). Badanie VIEW 1, w ramach którego randomizacji poddano 1217 pacjentów, przeprowadziła firma Regeneron w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Badanie VIEW 2, w ramach którego randomizacji poddano 1240 pacjentów, firma Bayer HealthCare przeprowadziła na terenie Europy, Azji i Pacyfiku, Japonii oraz Ameryki Łacińskiej. Schematy badań były zasadniczo identyczne. Ocenę głównego punktu końcowego przeprowadzono po 52 tygodniach.

Informacje o wysiękowej postaci AMD
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ang. Age-related Macular Degeneration, AMD) jest wiodącą przyczyną ślepoty nabytej. Zwyrodnienie plamki żółtej jest diagnozowane jako postać sucha (niewysiękowa) lub mokra (wysiękowa). W przypadku wysiękowej postaci AMD, nowe naczynia krwionośne rosną poniżej siatkówki i wycieka z nich krew oraz płyn. Wyciek ten jest przyczyną zakłóceń i zaburzeń czynności siatkówki, powodując martwe strefy w widzeniu centralnym, a ponadto może być przyczyną ślepoty u pacjentów cierpiących na wysiękową postać AMD. Wysiękowa postać AMD jest główną przyczyną całkowitej utraty wzroku u osób w wieku powyżej 65 lat w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Informacje o preparacie VEGF Trap-Eye (aflibercept)
Czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. Vascular Endothelial Growth Factor, VEGF) jest białkiem naturalnie występującym w organizmie. Jego prawidłowa rola w zdrowym organizmie polega na stymulacji tworzenia nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza), co sprzyja wzrostowi tkanek i narządów ciała. Niemniej jednak w przebiegu niektórych chorób, jak np. wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, jest także związany z rozwojem nieprawidłowych naczyń krwionośnych w oku, charakteryzujących się zaburzoną podwyższoną przepuszczalnością, co prowadzi do obrzęku. Częstym wynikiem tego schorzenia jest powstawanie blizn oraz utrata postrzegania detali w widzeniu centralnym.

Preparat VEGF Trap-Eye jest rekombinowanym białkiem fuzyjnym składającym się z fragmentów domen zewnątrzkomórkowych ludzkich receptorów VEGF 1 i 2, połączonych z fragmentem Fc ludzkiego lgG1, opracowanym w postaci roztworu izoosmotycznego do podawania doszklistkowego. Preparat VEGF Trap-Eye działa jako rozpuszczalny receptor przynętowy (ang. decoy receptor), który wiąże VEGF-A oraz łożyskowy czynnik wzrostu (PlGF) i w ten sposób może zahamować wiązanie i aktywację tych pokrewnych receptorów VEGF.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.