Wyniki sondy: rozwiązać centralę NFZ

Udostępnij:
Aż 96 proc. respondentów internetowej sondy termedia.pl opowiada się za likwidacją centrali NFZ. Tylko 4 proc. bierze tę instytucję w obronę.
Likwidacja centrali NFZ była jednym fundamentów planu reformy polskiej ochrony zdrowia z 2010 roku. Argumentowano wtedy, że i tak w Polsce regionalne oddziały funduszu w praktyce prowadzą własną politykę, różnią się sposoby kontraktowania, wyceny. Zdaniem Andrzeja Sośnierza demontaż centrali NFZ umożliwiłby w pierwszym etapie regionalnym oddziałom pełną samodzielność, a w drugim: doprowadziłoby do konkurencji między nimi, fuzji, sojuszy – co w konsekwencji doprowadziłoby do budowy rynku ubezpieczeń medycznych w Polsce.

Z planów likwidacji centrali wycofano się w 2011 roku. Ewy Kopacz, ówczesna minister zdrowia mówiła w rozmowie z serwisem termedia.pl, że jej zdaniem decentralizacja NFZ nie powinna odbywać drogą likwidacji centrali funduszu. –Bo to cofnęłoby nas do nas czasu sprzed dziesięciu lat – mówiła w rozmowie z serwisem termedia.pl . Jako inną wskazała drogę budowy drogę budowy funduszy alternatywnych dla NFZ. –To wymusi decentralizację - dodawała.

Sprawa wróciła w połowie tego roku. Z dużym poparciem społecznym. Aż 96 proc. respondentów internetowej sondy termedia.pl opowiada się za likwidacją centrali NFZ. Tylko 4 proc. bierze tą instytucję w obronę. Portal termedia.pl użytkuje 250 tys. osób zainteresowanych ochroną zdrowia w Polsce.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.